Zabieg założenia PEG-a

Zaczęty przez Ogaruus, 07 Styczeń 2018, 12:43:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ogaruus

Czy moglibyście mi napisać jak wygląda zabieg założenia PEG-a? Jedni mówią, że w znieczuleniu miejscowym inni że ogólnym, jeszcze inni, że mieli głupiego jasia. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że wkładali coś do żołądka przez buzie, albo nos.
Pytam, bo ja sobie w życiu nie dam wepchać czegoś przez gardło, mam tak masakryczny odruch wymiotny.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

gonia

Mojego meza uspali i po 30 min byl spowrotem na sali

kaska62

dokładnie jak gastroskopia, w czasie której  zakładają w żołądku i wyprowadzają przez powłoki brzuszne na zewnątrz.   podano mi dożylnie FENTANYL.   I  po bólu.  możesz obejrzeć na YU TUBE

oscar

Standard przy większości zabiegów :
•   Zasypiasz – przy pomocy ,,usypiacza"
•   Przez gardło wkładają sonda do żołądka , nie wiesz o tym bo spisz – na końcu sondy jest żarówa
•   Żarówka świeci w żołądku, a lekarz widzi to swiatełko na Twoim brzuchu od zewnątrz
•   W tym miejscu robi CIACH – dziurę w brzuchu na wylot do żołądka
•   W dziure wkłada PEG - . Zobacz w Google
•   I po sprawie – budzisz się z rurką wystającą z brzucha zupełnie nieswiadoma Co Ci robili

A potem żegnaj schabowe, golonki i krakowski precelki 

Jeśli będziesz miała do wyboru rodzaj PEGA to poproś o taki, który lekarz od żywienia może wymienić później w domu bez konieczności wizyty w szpitalu
Andrzej Zaremba ,,Życie bez nerwów" – to opowieść o 7 latach życia z SLA

Ogaruus

Jak leżałam w szpitalu na neurologii to był chłopak chory na sla, któremu w dniu mojego przyjęcia zrobili PEG-a, był znieczulany miejscowo (nie wiem czy miał głupiego jasia) i go później strasznie brzuch bolał :-\  No i zakazali mu jeść i pić (przez usta) przez jakiś czas.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

kaska62

tak ,zgadza się. boli parę dni ta ranka, przy wstawaniu z łóżka.zmianie pozycji.  Nie  tak mocno żeby zażywać tabletki p/bólowe

dph

Ogaruus u nas jak szwagier trafił do szpitala w celu kwalifikacji do pega to zanim mu tego pega zrobili miał sondę przez nos wsadzoną przez którą go karmiliśmy.

Ogaruus

Cytat: dph w 11 Maj 2018, 11:41:25Ogaruus u nas jak szwagier trafił do szpitala w celu kwalifikacji do pega to zanim mu tego pega zrobili miał sondę przez nos wsadzoną przez którą go karmiliśmy.
A w jaki sposób zrobili mu sondę a później PEG-a? Na żywca ze znieczuleniem miejscowym?
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Słońce

Witam
Jak chodzi o PEG może być zakładany przez gastroskopię (mąż mial w sedacji zakładane) ponieważ rurka jest trzymana klipsem od wewnatrz zoładka i grzybkiem od zewnatrz.
Sa też PEGi , ktore zakłada się bez gastroskopii, nie mają klipsa od wewnatrz, który go utrzymuje tylko są uszczelniane balonikiem z solą fizjologiczną jak cewnik Foleya. Mąz teraz ma taki rodzaj PEG gdyż nie było możliwości założenia PEG z gastroskopia przez zwężenie w gardle (prawdopodobnie w wyniku trachoetomii).
Po załozeniu pierwszy raz PEG przez gastroskopie przez iles godzin nie wolno bylo przyjmować pokarmów zeby śluzówka żołądka sie zagoiła.
Pierwszy PEG po załozeniu należy obracać , wiem że to boli ale robi sie to po to żeby nie przyrósł.
Pzdr Słońce

dph

Cytat: Ogaruus w 11 Maj 2018, 13:02:19A w jaki sposób zrobili mu sondę a później PEG-a? Na żywca ze znieczuleniem miejscowym?

Sondę do nosa raczej na żywca natomiast do PEGa chyba miał znieczulenie. Ta sonda w nosie była dlatego że już przestał przelykac A ze tak powiem obijali się z założeniem PEGa.