Stwardnienie Boczne Zanikowe - forum

Stwardnienie Boczne Zanikowe => Porady => Wątek zaczęty przez: ania w 11 Styczeń 2016, 13:25:41

Tytuł: Opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: ania w 11 Styczeń 2016, 13:25:41
Drodzy Chorzy i Opiekunowie,
piszę do Was z pytaniem i prośbą jak macie zorganizowaną opiekę nad chorym. Może coś podpowiecie co będzie można wykorzystać?
Chodzi mi i o tę NFZową, ale też po prosty jak Wy i Wasze rodziny radzicie sobie w ciągu dnia i nocy. Jestem tu początkująca i może uda mi się jakieś podpowiedzi wykorzystać. Chodzi mi szczególnie o sytuację, kiedy chory oddycha samodzielnie i nie ma PEG, jest siedzący, nie leżący, ale mimo to wymaga już stałej opieki i pomocy przy wszystkich życiowych czynnościach, bo nie jest w stanie sam nic zrobić. Dziękuję pięknie!
Tytuł: Odp: opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: kamilal w 11 Styczeń 2016, 19:16:40
Witaj.

U nas było tak, że dopóki teść nie doznał niewydolności oddechowo-krążeniowej chodził, oddychał, jadł sam. Był coraz słabszy, coraz gorzej mu się chodziło, miał duże problemy z zawiązaniem obuwia. Pomagała mu teściowa, mojej i męża pomocy jeszcze nie potrzebował. Radzili sobie we dwoje.

Niestety. Teraz po prawie miesięcznym pobycie w szpitalu (oiom) i kilku miesiącach w domu zrobi z pomocą parę metrów, oddycha za niego maszyna i jedynie je (przełyka) samodzielnie.W nocy nie budzi się często (w końcu, na początku z zegarkiem w ręku budził teściową). W dzień to teściowa robi przy nim wszystko. Ja z mężem pomagamy w razie potrzeby (przy myciu, odsysaniu czy zwyczajnie dotrzymać towarzystwa)


Jeśli chodzi o organizację to trzeba było zakupić łóżko rehabilitacyjne, krzesło toaletowe i wózek inwalidzki. Łóżko kupiliśmy używane na Allegro, krzesło nowe też z Allegro, jedynie wózek ze sklepu stacjonarnego.
Radzę Ci spróbować załatwić grupę inwalidzką. Chory z grupą może liczyć na duże zniżki przy zakupie w/w sprzętów.

Jeśli będzie potrzebna wentylacja mechaniczna (oby jak najdłużej nie była potrzebna) wtedy trzeba załatwić Ośrodek Wentylacji Oddechowej. Nam załatwił to szpital gdy teść leżał na OIOMie. Z Ośrodka mamy respirator i całą resztę sprzętu. Wszystko na NFZ. Również lekarza, pielęgniarkę i rehabilitantkę.

Nie wiem co jeszcze Cię interesuje.
Tytuł: Odp: opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: ania w 18 Styczeń 2016, 22:29:31
Dziękuję. Chodziło mi właśnie o takie informacje, czy radzicie sobie sami w ramach rodziny czy ktoś Was wspiera, jak wyglądają noce - czy sa przespane, czy trzeba czuwać itp.
Tytuł: Odp: opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: kamilal w 22 Styczeń 2016, 13:46:39
Witaj.

Noce na początku (tj. odkąd teść wrócił z OIOMu z respiratorem) były bardzo ciężkie. Budził się co pół godziny. Bał się, że w domu się zacznie dusić a my go nie uratujemy. Ale gdyby nie to to nie było takiej potrzeby by wstawać (no poza odsysaniem raz czy dwa).
Radziliśmy sobie sami.

Teść miał do pomocy teściową, swojego syna i synową (mnie) bo razem mieszkaliśmy.

Na początku trzeba było się nauczyć wszystkiego, wdrożyć. Ale po miesiącu nie było problemu z niczym.

Tak było. Wczoraj pochowałam teścia. Zmarł.
Tytuł: Odp: opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: ania w 25 Styczeń 2016, 21:24:31
Bardzo mi przykro:(
U nas sytuacja jest taka, że jesteśmy tylko we dwie - chora mama i ja, a dodatkowo ja mieszkam w innej miejscowości (100 km dalej), więc nie jest to takie latwe, ale sie jakos organizujemy, przy wsparciu opiekunki nocnej.
Tytuł: Odp: opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: kamilal w 26 Styczeń 2016, 09:06:06
Opiekunka nocna z całą pewnością się przydaje choć bardziej myślałabym na kimś w ciągu dnia.
Czy mama bez problemu się ubierze, zrobi sobie coś do jedzenia? Czy sprawnie chodzi?
Wydaję mi się, że jeśli masz możliwość to zabierz mamę do siebie i tam wynajmij opiekunkę skoro pracujesz. Zawsze to mama na miejscu.
Tytuł: Odp: opieka nad chorym - jak się zorganizować?
Wiadomość wysłana przez: retina w 29 Styczeń 2016, 09:23:50
Jestem takiego samego zdania, zawsze to bezpieczniejsze rozwiązanie i sama osoba też będzie czuła się lepiej