Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Basia Sen...

21
Witam, jestem chora na Stwardnienie Zanikowe Boczne, moja siostra znalazła na forum belgijskiego Stowarzyszenia Chorych na SLA informację o japońskim odkryciu, że być może da się zahamować a może nawet leczyć SLA lekarstwem na Parkinsona.

https://als.be/fr/Etude-cellules-iPS-SLA-traitee-medicamen-Parkinson

tłumaczenie z francuskiego:

Artykuł ALS LIGA Belgia z dnia 15-10-2018
Badania nad komórkami iPS wykazały, że SLA może być leczone lekiem stosowanym przeciwko chorobie Parkinsona.
Zespół badawczy kierowany przez prof. z Uniwersytetu Keio w Japonii właśnie odkrył, że w leczeniu SLA może być stosowane lekarstwo, które do tej pory było używane do leczenia choroby Parkinsona. To odkrycie było możliwe dzięki technologii indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (komórek IPS).
Hideyuki Okano z wydziału fizjologii Wyższej Szkoły Medycznej Uniwersytetu przedstawił to odkrycie na sympozjum dotyczącym technik medycyny regeneracyjnej.
Zespół Okano wykazał skuteczność leku w leczeniu SLA, używając metod stosowanych przy opracowywaniu nowych leków, w tym na podstawie doświadczeń na komórkach iPS. Okano stwierdził w czasie sympozjum w Tokyo 13.10.2018, że to odkrycie pozwoli prawdopodobnie zatrzymać postęp choroby SLA, a nawet,być może ją leczyć.
SLA jest chorobą do dziś nieuleczalną, w której zanikają mięśnie, również oddechowe. Szacuje się, że w Japonii choruje na SLA ponad 9000 osób.
 Są leki, które spowalniają postęp choroby, ale skuteczne leczenie pozostaje nieosiągalne.
Zespół badawczy odtworzył stan pacjentów chorych na SLA, używając komórek iPS uzyskanych w oparciu o komórki pobrane od pacjentów dotkniętych formą dziedziczną choroby. Na nich przetestowano ok. 1230 rodzajów lekarstw i odkryto, że skuteczny jest chlorowodorek ropinirolu, który stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona.
Przeprowadzono taki sam eksperyment używając komórek iPS uzyskanych w oparciu o komórki pacjentów SLA niemających w rodzinie nikogo chorego na SLA [forma choroby sporadyczna]. Rezultaty pokazały, że chlorowodorek ropinirolu był tak samo skuteczny w 16 z 22 typów SLA sporadycznego.
Przyczyna SLA pozostaje nieznana, ale przypuszcza się, że jest nią gromadzenie się w komórkach nerwowych pewnego rodzaju białka oraz inne czynniki.
Potwierdzono, że chlorowodorek ropinirolu pozwala spowolnić gromadzenie się białka i uratować więcej komórek.

Tłumaczenie z japońskiego: Ligue SLA Walter, tłumaczenie z francuskiego - mojej córki.
Żródło The Ashai Shimbun

Jak wynika z artykułu, lekarstwo w kierunku leczenia SLA nie było testowane na ludziach tylko na komórkach. Ja poprosiłam prowadzącą mnie dr neurolog o receptę i trzy dni temu wystartowałam z leczeniem. Pierwszy miesiąc to powolne doprowadzenie dawki do docelowej, więc o efektach lub ich braku będę mogła mówić za około 2-3 miesiące.
Lekarstwo ma ten plus, że jest refundowane w Polsce i za pierwszy miesiąc zapłaciłam niecałe 80 zł. Następne miesiące będą droższe bo dawki będą 3 razy większe. Najważniejsze, żeby było skuteczne  :) .
Mój stan aktualny: wiotkie, nie działające nogi, wiotkie ręce z drobnymi ruchami lewej dłoni, nieduże kłopoty z oddychaniem i połykaniem.
Napiszę o efektach lub ich braku za 2-3 miesiące.

Pozdrawiam

Barbara Senatorska


22
Hyde Park / Dziękuję za świetne łóżko!
20 Grudzień 2017, 11:42:43
Bardzo dziękuję za świetne łóżko, które firma transportowa przywiozła mi bezinteresownie, chociaż nie było blisko.
Życzę też wszystkim na  Święta cieszenia się miłością bliskich.
Chciałam też Wam powiedzieć, ze moim zdaniem lepsze jutro jest dzisiaj!
Barbara