Sonda i PEG

Zaczęty przez aneta, 26 Listopad 2006, 19:01:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anna01

Kochani, z tą wymianą PEGa to nie ma się co spieszyć:

"Kiedy wymienia się PEG-a i jak to wygląda?

W zależności od rodzaju PEG-a i staranności jego pielęgnacji, dokonuje się jego wymiany. Pierwsza wymiana może nastąpić po około pół roku od założenia.

Wymiana PEG-a odbywa się na ogół w warunkach szpitalnych, podczas krótkotrwałej sedacji lub znieczulenia dożylnego, z pełnym nadzorem anestezjologicznym. Zgłębnik odcina się przy skórze, a część, która znajduje się wewnątrz, jest wyciągana za pomocą endoskopu. Następnie zakłada się albo PEG, albo gastrostomię typu ,,grzybek", albo sporadycznie cewnik Foley'a, który nie jest przeznaczony w pierwotnym zamierzeniu, do podaży pokarmu.

Jednak ostatnie wytyczne uzależniają tempo wymiany PEG-a od jakości jego pielęgnacji i nie kładą nacisku na konieczność rutynowej jego wymiany. Gdy PEG jest prawidłowo pielęgnowany i użytkowany, wówczas może posłużyć nawet na więcej niż 10 lat. (...)"

Jest to cytat ze strony: http://www.damy-rade.org/medycyna/1942-peg-przezskorna-endoskopowa-gastrostomia.html?start=14

irena

No właśnie mój mąż ma PEG ponad 3 lata  i teraz się trochę wysunął i podcieka tak ,ze opatrunek jest mokry ,musimy go wymienić ale na to też trzeba czekać,trochę się boję czy pokarm nie dostaje się do jamy brzusznej,obyśmy zdążyli w porę

dadym

Podczas zabiegu zakładania PEG'a najczęściej wystarczające jest miejscowe znieczulenie gardła a następnie miejscowe (nasiękowe) znieczulenie skóry w miejscu wprowadzenia zestawu. Nic nie zastąpi spokojnej rozmowy z Chorym i dokładne wytłumaczenie co będzie odczuwał podczas zabiegu. Sedacja, czyli dożylne podawanie środków uspokajających czasami odnosi odwrotny skutek. Znieczulenie ogólne z intubacją tylko w szczególnych przypadkach.
Ta techniką wykonałem kilkaset zabiegów.

dadym

Znieczulenie ogólne nie jest konieczne. Po spokojnym wyjaśnieniu Choremu, co będzie odczuwał   wystarczy znieczulić gardło i skórę. Czas zabiegu 5 min

dadym

Cytat: irena w 26 Wrzesień 2011, 17:04:24
No właśnie mój mąż ma PEG ponad 3 lata  i teraz się trochę wysunął i podcieka tak ,ze opatrunek jest mokry ,musimy go wymienić ale na to też trzeba czekać,trochę się boję czy pokarm nie dostaje się do jamy brzusznej,obyśmy zdążyli w porę

Po 3 latach nie ma ryzyka przedostania się pokarmu do jamy otrzewnowej. Taka możliwość wysępuje jedynie podczas kilku pierwszych dni po zabiegu

RILU

Jeśli u chorego na SLA występuje nadmierne wydzielanie śliny , jak sobie radzisz
z tym problemem aby nie doszło do zalania płuc ?
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

irena

no rzeczywiście nie było przecieku, Pega wymieniono  szybko sprawnie 1 dzień i już byliśmy w domu.Rilu żeby nie doszło do zalania płuc śliną to chyba tylko częste odsysanie

RILU

#127
Irenko :-*
tylko ,że przy zakładaniu żonce PEG-a o tym zapomnieli lub medycy nie byli
poinformowani z jaką chorobą mają do czynienia....
Pielęgniarki biegły z odsysaczem bo w gabinecie zabiegowym jego nie mieli a byli w trakcie
zakładania PEG-a.
Nogi mi się uginały i o mało co musieliby mnie też ratować.
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

lek.spec.

wola chorego jest rzeczą świętą co nam wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla chorego może być nie do przyjęcia , PEG ZAWSZE DA SIĘ ZAŁOŻYĆ NAWET BARDZO PÓŹNO CZEKAJ CIERPLIWIE NA ZMIANĘ DECYZJI PACJENTKI , WOLNA WOLA JEST NAJWAŻNIEJSZA !!!

macfranek

Witam wszystkich Prosze o chwile zrozumienia
Właśnie godzine temu było pogotowie w celu sprawdzenia stanu mojej Babci (bo o niej mowa)
Jak pewnie u wiekszości z was problem polega na tym że są problemy
z Podawaniem Jedzenia Picia i najgorsze leków one zostaję w Jamie ustnej
lekarz z Pogotowia właśnie zasugerował poddanie Babci Sondzie ale widze
że to jest dość nie przychylna metoda dla Chorego wieć czy jest możliwosć
odrazu poddania sie PEG i jak to wpływa na przyjmowanie Leków
zaznaczam że Babcia jest Chora Psychicznie przyjmuje leki Psychotropowe
i jest Po udarze 5 lat Cała lewa strona Sparaliżowana
Doradzcie  Prosze

Pawel

Na czym polegaja te zaburzenia psychiczne? Chodzi o to by chory nie wyszarpal PEG.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

anna01

I też istotny jest stan fizyczny Babci. Każdy zabieg to jednak zabieg.

jamosia

Założenie sondy jest prostszym zabiegiem i można go wykonywać w domu. Jest to jednak forma doraźna. Jeśli występują zaburzenia połykania a chora jest z niedowładem to jest to dobra forma aby na początek zapewnić podaż posiłków, płynów i leków.
Przy dłuższym stosowaniu ja radziłabym założyć sondę sylikonową- nie powoduje odleżyn w przełyku i może być dłużej stosowana.
Rozwiązaniem najlepszym jest PEG ale niestety chory musi współpracować przy jego zakładaniu:(

macfranek

niestety zaburzenia psychiczne ktore moja babcia przezyła
mozna powiedzieć że zamieniła w roślinke wieć z uszkodzeniem PEG nie byłoby
Problemów i też sie zaczynają problemy oddechowe jak lekarz pogotowia poprosił o
wystawienie Języka niestety nie ma już sił juz szczerze mam Dość bo jedna menda spycha mnie do drugiej mendy ale żeby właśnie Ktoś zaproponował PGE to czekałem 1,5 roku bo nawet przez myśl nie przeszło że coś takiego jest no niewiem Jutro jedzie do szpitala na badania
jak nic nie wskaza to następny dzień jest u lekarza kontaktowego bo poprostu niemoge patrzeć jak usycha

Pawel

Spychologia jest straszna... Polecam chorym i rodzinom w takiej sytuacji znalezc jednego lekarza niezaleznie jakiej specjalnosci by zajmowal sie chorym, ale takiego z jajem ktory nie wpada w panike na dzwiek slowa SLA.

PEG, a dokladnie zglebnik dozoladkowy, jest Twojej babci potrzebny i domagaj sie go zwlaszcza w szpitalu. W stanie babci (brak kontaktu, klopoty oddechowe) zalozenie go nie bedzie zabiegiem tylko zwykla operacja.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

jamosia

Napisz skąd jesteś? Moze będę mogła coś pomóc...

Anka

Czy sondę można założyć w warunkach domowych i kto powinien zakładać - lekarz, pielęgniarka? 

Mama ma wyznaczony termin na PEGa, ale to jeszcze z 2 tygodnie a już nie daje rady połykać...

RILU

Trzeba zmienić termin na wcześniejszy
14 dni bez jedzenia to bardzo dużo .
Jak najszybciej wstawić PEG-a.
PEG-a zakładają lekarze w szpitalu .

Serdecznie pozdrawiam
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Pawel

PEG zaklada sie w szpitalu, ale sonde mozna w domu. Sonda nosowo-zoladkowa pomoze mamie wytrwac do PEG.

Popros lekarza rodzinnego o zalozenie sondy. Ma obowiazek przyjsc na wizyte domowa w ciagu 24h. Jak odmowi popros o pisemna odmowe z uzasadnieniem celem zlozenia skargi w NFZ. Badz uparta.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

marek

Nie jestem pewien czy lekarz rodzinny będzie umiał założyć sondę,u nas robiła to pielęgniarka która wcześniej 8 lat pracowała na OJOM-ie.Wymiana sondy co 2 m-ce.Mama przez ok.7 lat jadła przez sondę,PEG-a założyliśmy jak laryngolog stwierdził odleżynę od sondy.
Proponuje poprosić Pogotowie Ratunkowe o przyjazd z lekarzem(w Głogowie lekarze z intensywnej pełnią dyżury w Pogotowiu) który posiada taką umiejętność,ja tak zrobiłem gdy opiekunki zapchały sondę i była konieczność wymiany na drożną,a nasza pielęgniarka była na urlopie.
pozdrawiam