Stwardnienie Boczne Zanikowe - forum

Stwardnienie Boczne Zanikowe => Ogólny => Wątek zaczęty przez: anna01 w 13 Wrzesień 2007, 10:54:57

Tytuł: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: anna01 w 13 Wrzesień 2007, 10:54:57
Czytam pojawiające się na bieżąco newsy i ostatni mnie zainteresował. Mianowicie ten dotyczący nerwów czuciowych. Coś w tym jest - moja Mamulka od zawsze była 'ognioodporna', to znaczy nie bolały ją żadne oparzenia, miała tylko ślad na skórze. Zawsze potrafiła wziąć w rękę szklankę z gorącą herbatą, czego jej zazdrościłam! Śmieliśmy się, że w któryms z żyć była czarownicą, która spłonęła na stosie - stąd jej 'zbratanie się' z ogniem. Tylko u mojej Matuli ta cecha była zawsze! Czyli na pewno od ponad 20 lat (Jako że ja mam 24, i odkąd pamiętam - tak było! ). Więc mam nadzieję, że jeśli Matulka będzie żyła swoim w miare spokojnym trybem życia - aktywność jak do tej pory - będziemy kontrolować tę cholerę! Niepotrzebny był ten pieszy górski rajd... wysiłek... ale kto wiedział? :( :( :(
Czy zauważyliście podobne objawy?
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: tawior w 13 Wrzesień 2007, 19:23:58
Witam!
U mnie odczucie temperatury wysiadło niezauważalnie. Najpierw było mi bardzo zimno w nogi. Aby się wyspać zastosowałem koc elektryczny. Mimo ustawienia najniższej temperatury-rano miałem oparzenie pięty, które goiło się 9 m-cy.
Brak odczuwania temperatury postępuje wraz z postępem choroby. Obecnie odczuwam zmiany temperatury tylko głową.
Pozdrawiam tawior.
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: MLK1964 w 22 Listopad 2007, 01:24:30
Rozszczepienne zaburzenia czucia są niecharakterystyczne dla stwardnienia zanikowego bocznego. Mogą być one objawem syringomielii (jamistości rdzenia). Choroba polega na powstawaniu w obrębie rdzenia kręgowego jam wypełnionych płynem uszkadzających drogi czuciowe i ruchowe. Pojawiają się zaburzenia odczuwania bólu i temperatury, zaniki mięśni drobnych rąk,czasami niedowład spastyczny kończyn dolnych,w przypadku zajęcią tzw. rdzenia przedłużonego objawy opuszkowe-czyli min. zaburzenia połykania i artykulacji. Klinicznie za wyjatkiem objawów czuciowych może to przypominać SLA. Choroba przebiega znacznie wolniej i w części (ale tylko u stosunkowo nielicznych) przypadków możliwa jest pomoc chirurgiczna.

Pozdrawiam,
Marek
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: kordelia w 28 Listopad 2007, 10:43:23
witam


W części publikacji na jakie sie natknęłam w związku z pracą, pojawiają sie doniesienia o zajęciu nerwów czuciowych. Z doświadczenia wiem, iż to sie pojawia ,ale nie u wszystkich pacjentów z SLA. Zaburzenia temperatury czyli normalna około 35,0 stopni Celsjusza występuje zwykle przez dalszy czas choroby już w okresie porażenia czterokończynowego. Zapewne jest związane z zanikiem mięśni. Stosujemy poduszki elektryczne ale tylko okresowo. U pacjentów z brakiem odczuć występowały nadal bole związne z brakiem zmiany pozycji w łóżku i niechęć z tym związana.
 
Pozdrawiam Kordelia
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: Madziula w 24 Maj 2008, 15:45:27
Czy ktos z Was kochani mial zaburzenia  przy dotyku jakiejs rzeczy na opuszkach palcow przy chorobie SLA.Przemija to i powraca.?Mam tez uczucie pradu wzdluz reki czasem jak np przejade scisnieta dlonia po rece od lokcia w dol .Prosze o odpowiedz. :(
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: Pawel w 03 Czerwiec 2008, 15:32:23
Na szczęście nie mam takich objawów ale słyszałem o doniesieniach naukowych na temat szerszego charakteru zniszczeń w SLA niż do tej pory sądzono obejmujących także zaburzenia czucia.

Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: MLK1964 w 09 Lipiec 2008, 03:52:47
Madziu,

objawy czuciowe są raczej mało charakterystyczne dla SLA. Oczywiście część pacjentów może je odczuwać ?także z innych dodatkowych przyczyn. Jeśli twoje objawy ograniczają się jedynie do zaburzeń czucia w opuszkach palców i uczucia prądu podczas uciskania/dotykania okolicy łokcia i przedramienia-to mogą one być wynikiem uszkodzenia zarówno włókien ruchowych, jak i czuciowych.                                  SLA w klasycznym ujęciu to choroba z grupy chorób motoneuronu- czyli neuronu ruchowego.
Włókna nerwowe czuciowe w odcinku obwodowym są raczej zaoszczędzone.

Może masz, więc tylko jakąś polineuropatię (zapalną, metaboliczną, immunologiczną itp.) -czyli uszkodzenie wielonerwowe lub jest to tylko miejscowe uszkodzenie na sktutek powtarzających się mikrourazów-np. częstego pisania na klawiaturze komputera (zespół cieśni nadgarstka nerwu pośrodkowego) i opierania łokcia o twarde podłoże biurka lub oparcie krzesła (zespół rowka nerwu łokciowego).

Niestety tych kilka uwag przytoczonych w twojej informacji niepozwana na wyciągnięcie jakichś dalej idących wniosków.

W przypadku polineuropatii lub zespołu cieśni nadgarstka postępowanie lecznicze i dalszy przebieg jest inny niż w przypadku SLA.

Pozdrawiam,
Marek
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: anna01 w 09 Lipiec 2008, 09:27:08
Moja Mama zanim jeszcze została zdiagnozowana była jak to nazywaliśmy 'ognioodporna'. Potrafiła sparzyć się ogniem nad kuchekna gazową i nie odczuwać bólu. Tak samo ze szklanką gorącej herbaty - potrafiła trzymać ją bez odczuwania ciepła płynącego ze szkła.
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: MLK1964 w 09 Lipiec 2008, 09:58:21

Aniu,

Rozszczepienne zaburzenia czucia i obniżenie progu bólu sa częste w jamistości rdzenia (syryngomielii).
Istota choroby jest powstawanie jam lub pojedynczej jamy wewnątrz rdzenia powodującej uszkodzenie wybranych dróg czuciowych, ruchowych.

Objawy za wyjątkiem znieczulenia na ból i wysoka temperaturę mogą przypominać SLA zwłaszcza, jeśli dojdzie do uszkodzenia opusyki+rdzenia przedłużonego i pojawia się zaburzenia mowy i powalania plus objawy uszkodzenia rdzenia i rogów przednich rdzenia (zaniki mięsni, niedowład spastyczny, wygorowanie odruchów ścięgnistych, objaw Babińskiego).

W badaniu EMG można znaleźć miejscowo fibrylacje oraz zmiany typu odnerwienia i reinerwacji. Jeśli jest to jamistość to w części przypadkow, ze wględu na przyczynę, stosuje sie leczenie operacyjne.

Pozdrawiam,
Marek
Tytuł: Odp: Nerwy czuciowe
Wiadomość wysłana przez: anna01 w 10 Lipiec 2008, 08:13:06
Marku,
Mama została zdiagnozowana w czerwcu 2007 przez dr Tomczykiewicza z Szaserów a później potwierdziliśmy diagnozę na Banacha. Postać opuszkowa. Być może objawy, które wskazywały na brak czucia, były zwiastunem choroby?
Tytuł: "pieczenie"stopy
Wiadomość wysłana przez: martyna w 25 Marzec 2009, 18:09:59
Witam,mam pytanie czy u chorych na SLA występuje pieczenie stopy?Moja mama juz od dawna męczy się z tym pieczeniem.Tłumaczy jakby miała żelazko pod stopa,lekarz zalecił Neurontin ale nie odczuwa żadnych zmian.
Tytuł: Odp: "pieczenie"stopy
Wiadomość wysłana przez: Sławek w 26 Marzec 2009, 11:18:40
W moim przypadku nie odczuwam tego typu dolegliwości.
Spowodowane musi to być jakąś inną chorobą.
Tytuł: Odp: "pieczenie"stopy
Wiadomość wysłana przez: RILU w 26 Marzec 2009, 12:29:08
Taki objaw przy SLA u mnie nie pojawił się.
Proponuję wizytę u mądrzejszego diagnostyka.
Może Forum zaproponuje kogoś blisko Twojej miejscowości ?

serdecznie pozdrawiam
RILU ??? :-[
Tytuł: Odp: "pieczenie"stopy
Wiadomość wysłana przez: gosia79 w 26 Marzec 2009, 13:52:17
Raczej nie jest to objaw SLA
U nas takiego problemu nie było.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: "pieczenie"stopy
Wiadomość wysłana przez: Maria w 06 Luty 2010, 22:24:21
Witam, w moim przypadku ? zespół stwardnienia zanikowego bocznego (?polineuropatyczna? postać SLA) występuje pieczenie i sinienie stóp a właściwie całych podudzi. Zażywam dużą dawkę Neurontinu, który łagodzi dolegliwości.