Sonda i PEG

Zaczęty przez aneta, 26 Listopad 2006, 19:01:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

isia

Hmmm Rilu chyba tylko po to, żeby nie rozmnażały się tam jakieś bakterie.

RILU

#81
Do trawienia pokarmu potrzebna jest  ślina ze swoimi składnikami
Pokarm jest wymieszany ze śliną ,który przemieszcza się wpadając do żołądka
tu następuje trawienie tzn rozkład pokarmu na cukry proste itp
Nie zagłębiam się w to...
Mnie interesuje karmienie chorego Nutrisonem bezpośrednio przez PEG-a
Więc jak to jest z trawieniem jeśli chory ma cały czas ślinotok a ślina jest odsysana.
Czy żołądek  posiada receptory ,które odpowiednio sterują procesem
wydzielania śliny?
Nutrison nie potrzebuje śliny ? Można ją wstrzyknąć do żołądka po uprzednim zebraniu do pojemnika odsyczacza?Jak tak to jaką ilość w mililitrach ?
Proszę o wypowiedzenie się .....może MLK1964 lub Muszelka coś podpowie ?
RILU ;)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

okonka

witaj RILU
Moja mama jest na PEGu od października 2009. Cały czas na nutrisonie. Na początku stosowania tego pożywienia mieliśmy trochę problemów, ale po pewnym czasie wszystko się unormowało. Jeśli chodzi o ślinę to nie wstrzykujemy jej do żoładka.  Nutrison z założenia jest przeznaczony do karmienia pozajelitowego więc podejrzewam że zawiera składniki zastępujące ślinę. Poza tym ślina służy tylko do wstępnego trawienia dużych kęsów a nutrison to w końcu płyn.
PS Oprócz nutrisonu możesz też podawać zwykłe domowe jedzenie tyle że zmielone
pozdrawiam
 

dan243

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Od dwóch lat śledzę wasze wypowiedzi, porady, wymianę informacji, dopiero dziś zdecydowałam się coś napisać. Podziwiam was za odwagę i za ogromne serca. Opiekuję się siostrą  chorą na sla, więc wiem że nie jest to łatwe, tym bardziej nie jest łatwo chorym. W macie siłę pomagać, wspierać i to jest najpiękniejsze. Dziękuję za te wszystkie rady choć kierowanie do innych, ale z których często korzystałam. Jeśli chodzi o żywienie nutrisonem jest zalecane nawet przy zwykłym żywieniu przez PEG ponieważ trudno jest dobrze zbilansować wartości odżywcze, powinno się podawać conajmniej jedną butelkę dziennie. Nutrison jest preparatem wchłonianym i nie potrzebna jest ślina do trawienia. Przy PEG-u można się starać o bezpłatne preparaty.

g.markiewicz

Moja żona jest na peg-u już 3 lata i podaję jej tylko swoje zmiksowane jedzenie( np. udka kurczaka , marchewka i wywar z gotowania , około 3 razy dziennie po 250 ml) a sporadycznie nutridrinka dla odmiany i sie jakoś trzyma.A choruje już 7 rok, a od 3 lat oddycha za nią respirator nie chodzi nie mówi ale żyje i jest z nami na dobre i na złe. Pozdrawiam wszystkich opiekunów . Trzymajcie się choć nie jest to łatwe.

Wiktoria

Polecam wszystkim bezpłatną pomoc NFZ przy chorych z PEG: http://www.nutrimed.pl/index.php?l=pl

pozdrawiam

marek

Mamie właśnie chcą założyć tego PEG-a,bo od 8 lat jadła przez sondę.A ten Nutrimed to dobra firma?Jak się z nimi współpracuje?
pozdrawiam

Wiktoria

Firma polecona przez rodzinę chorego na SLA.

Pozdrawiam

marek

Już nawiązałem z Nimi kontakt,mama w niedzielę wraca do domu z tym PEG-iem,zobaczymy co to za ustrojstwo,i ja to będzie.Dotąd opiekunki miksowały Jej wszystko,i Ją karmiliśmy,i nawet Ją upasły ;)
pozdrawiam

Wiktoria

Marku bardzo Cię proszę o opinię później, jest to bardzo przydatne dla innych chorych.

marek

Oki Wiktoria,PEG-a dziś mamie założyli(dziwnie wygląda bez sondy w nosie),opinia o tym sposobie odżywiania i o tej firmie będzie póżniej.
pozdrawiam

Wiktoria

Ale to kto założył ten PEG? rozumiem, że w szpitalu???

marek

Mama jest na tygodniowych wczasach na intensywnej w Głogowie,w niedzielę wraca,i tam założyli tego PEGa,,laryngolog stwierdził że od sondy już są odleżyny.
pozdrawiam,

irena

Mąz  ma Pega 2 lata ,trzeba  o to dbać zmieniać opatrunki ,a poza tym jest wygoda ,podajemy jedzenie,leki itp...

marek

A jak się ten PEG zapcha?Opiekunki sondę 2 razy zapchały,to się wymieniło i po problemie,przy PEG-u,to tylko wymiana w szpitalu.Tego się obawiam
pozdrawiam

marek

#95
My już w domu,niestety jest problem. PEG założony mamie,tzn.końcówka tego PEG-a pasuje do nutrisonu podawanego na intensywnej,a firma NUTRIMED przysłała Fresubin.I okazało się że końcówka PEG-a jest wkręcana,a ten Fresubin podaje się do takiej wciskanej,takiej wlewki.I muszę załatwić na intensywnej dozowniki wkręcane,i żanetę wkręcaną,jak takie są wogóle?A ktoś z Was jadł ten Fresubin?
pozdrawiam

marek

Obiecałem Wiktorii opinię o PEG-u,i tym sposobie odżywiania.
Więc powiem Wam rewelacja,mama zadowolona,a opiekunki chyba jeszcze bardziej,masę pracy im odeszło,więc się cieszą bo mogą się poobijać trochę. ;) Teraz podają tylko jogurty z przetartymi owocami,soki-a resztę wypełnia ten Fresubin.
pozdrawiam

Wiktoria

Witaj Marku
cieszę się bardzo - mam nadzieję, że problemy, które w między czasie się pojawiły już są za wami!

pozdrawiam

marek

No niestety Wiktoria jeszcze nie są za nami,ale co tam,damy radę.Dozowniki do tego PEG-a u matki (wlewka wkręcana) nadal nie dotarły.Na intensywnej załatwiam.
To tylko sprawy techniczne,grunt że mamie smakuje.

pozdrawiam

marek

#99
Witam,
Opieka żywieniowa przez firmę to:
lekarz co 3 m-ce
pielęgniarka co 2 m-ce
księgowa z zapytaniem czy mama nie była hospitalizowana co m-c(potrzebne do rozliczenia z NFZ)
dozowniki aby istniała możliwość podawania fresubinu jeszcze nie dotarły,obiecane że w końcu dotrą 20(miesiąc opóźnienia)
Wrrrrrr......I w końcu  dozowniki dotarły,teraz już wsjo charaszo.
pozdrawiam