Jak radzić sobie z zaparciami w SLA?

Zaczęty przez włodek, 23 Kwiecień 2007, 14:28:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

włodek

Moja Mama jest chora na stwardnienie boczne zanikowe .W tej chwili nie chodzi słabo porusza rękami .Przenosimy ją jak lalkę .Jest chuda i mała dlatego dajemy radę .Jest tylko problem wypróżnień i ona bardzo cierpi z tego powodu .Co można zrobić .Otręby stosujemy ale to nie działa .

tawior

Witam!
Radziłbym poprosić lekarza rodzinnego o pomoc.
tawior

MM

Witaj Włodek!
Niestety muszę Cię zmartwić ale u chorych na SLA problemy z wypróżnieniem są zawsze a to dlatego, że u chorych wraz z zanikiem mięśni opadają siły co za razem powoduje problem z wypróżnieniem. Dobrym rozwiązaniem jest robienie soków w sokowirówce z jabłek, marchewki,  buraków i podawanie najpierw do jedzenia piany która wytworzy się na soku czyli pektyn. Jeśli mama ma siłę samodzielnie gryść proponuję dawać do przegryzienia w ciągu dnia kilka śliwek suszonych. Podawaj mamie do picia co rano na czczo 1 lub 2 łyżki PARAFINY /w aptekach jest dostępna zwykła lub miętowa/. Proponuję również zamiast PARAFINY samodzielnie wykonać zawiesinę tzn szklankę oliwy z oliwek wymieszać z połówką soku z cytryny i pić ją na czczo po 2 łyżki. Można również podawać około 2 razy tygodniowo /rano/ lek o nazwie BISACODYL, który powoduje wypróżnienia jelit /dostępny bez recepty/.
Tak jak napisał Tawior poproś o pomoc lekarza rodzinnego o dobranie indywidualnej diety.
Pozdrawiam.

bożena

małgosia zapomniała wspomniec ze na apetyt jest wspamialy lek o nazwie megace widze po sobie jak nabrałam ciała i jaki mam apetyt tylko jeden problem jest to drogi lek ale na recepte bardzo tani pozdrawiam

anna01

Witam,
Nie wiem czy ktoś kiedyś poruszał ten wątek, ale Mama bardzo prosi mnie by zapytać Was, co robicie przy problemach z wypróżnianiem? Jakie leki bierzecie? Co Wam pomaga?
Nie wiem, czy to z winy SLA czy branych leków pojawiają sie u Niej te problemy, ale chciałabym prosić Was o pomoc! Dajcie znać jak sobie z tym problemem radzicie!

Pozdrawiam,
Ola

aneta

Witaj  Aniu...oto dwie nazwy leköw ktöre Mama brala spowodu zaparc-DUPHALAC(syrop) BOLDALOIN(tabletki)...Pozdrawiam-Aneta

teresa

Witaj Olu.
Ja na początek poleciłabym ci czopki glicerynowe i ew. ALAX - to tabletki ziołowe, które zażywa się 1-2 szt. przed snem. Nie działają zbyt inwazyjnie tzn. nie przeczyszczają tylko rozluźniają stolec a tym samym ułatwiają wypróżnianie.
Ja dodatkowo do jogurtów albo kefiru wsypuję ziarna słonecznika, zmielone siemię lniane i surowe płatki owsiane błyskawiczne. Jeśli jem w miarę dietetycznie to taka mieszanka mi wystarcza natomiast kiedy sobie pozwolę na cięższe jadło / a kocham jeść  :-* / wtedy wspomagam się Alaxem lub czopkami. Dobrze jest też pić codziennie rano pół szklanki przegotowanej mocno ciepłej wody.

Pozdrawiam

MM

#7
Cytat: MM w 23 Kwiecień 2007, 21:19:13
Witaj Włodek!
Niestety muszę Cię zmartwić ale u chorych na SLA problemy z wypróżnieniem są zawsze a to dlatego, że u chorych wraz z zanikiem mięśni opadają siły co za razem powoduje problem z wypróżnieniem. Dobrym rozwiązaniem jest robienie soków w sokowirówce z jabłek, marchewki,  buraków i podawanie najpierw do jedzenia piany która wytworzy się na soku czyli pektyn. Jeśli mama ma siłę samodzielnie gryść proponuję dawać do przegryzienia w ciągu dnia kilka śliwek suszonych. Podawaj mamie do picia co rano na czczo 1 lub 2 łyżki PARAFINY /w aptekach jest dostępna zwykła lub miętowa/. Proponuję również zamiast PARAFINY samodzielnie wykonać zawiesinę tzn szklankę oliwy z oliwek wymieszać z połówką soku z cytryny i pić ją na czczo po 2 łyżki. Można również podawać około 2 razy tygodniowo /rano/ lek o nazwie BISACODYL, który powoduje wypróżnienia jelit /dostępny bez recepty/.
Tak jak napisał Tawior poproś o pomoc lekarza rodzinnego o dobranie indywidualnej diety.
Pozdrawiam.

tuniol

Czy zabiegi lewatywy są w jakimś stadium choroby nieuchronne ?

włodek

Tak ponieważ  mięśnie odpowiadające  za parcie nie  pracują i trzeba robić  2 razy w tygodniu  wypróżnienienie .

Pawel

Niestety w przyp?adku przewlekle leżących jest to koniecznością, ?ale, choć jest to m?ało pociesz?ające, wielu chorych umier?a z?anim do tego dojdzie. Podobnie jest z mową, część chorych umier?ając potr?afi jeszcze mówić...
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

elusia

Witam. Moze znacie jakies nowe sposoby na zaparcia, Mama ma zespol parkinsonowski i SLA. nie chodzi , troche siedzi na wozku . Obecnie najwiekszym problemem sa zaparcia. Stosujemy juz wszystkie dostępne w aptekach środki typu Xenna, laktuloza, czopek glicerynowy a nawet wlewka tylp Rectanal dostępna w aptekach bez recepty. Problem jest w tym ,ze mimo przecieranej diety, śliwek, jablek, rumianku kał zatrzymuje sie gdzies u gory i czopek np glicerynowy niewiele tu pomaga. Bede wdzieczna za wszystkie rady. Pozdrawiam goraco.

MM

Witaj!
Dobrą metodą na zaparcia jest podawanie choremu codziennie na czczo po 1 stołowej łyżce PARAFINY /dostępna jest w aptece bez recepty zwykła i smaku miętowym/.
Doraźnie można również co kilka dni podać doustnie lek BISACODYL /dostępny bez recepty/.
Pozdrawiam. Gosia

elusia

witam, mam pytanie co robic gdy u chorej na Sla lewatywa nie skutkuje, to znaczy mięsnie chyba za slabo trzymaja i caly plyn z lewatywy wyplywa a wtedy jest bardzo marny efekt?

wlodek2

2 razy w tygodniu i zabieg ten polegał na podaniu płynu z lewatywy i długiego masowania brzucha aż nastapiło pełne wypróżnienie . W tej chorobie wszystkie zabiegi karmienie , wypróżnienia są bardzo pracochłonne .

elusia


Justi

Witam! Bardzo proszę o radę. Mąż ma problemy z wypróżnianiem. Stosujemy czopki - ale daję mężowi czopka dopiero po przyjściu z pracy (nie mam możliwości wcześniej), niestety po jednym trudno mu jest się wypróżnić, nawet jeżeli dam mu 2 czopki to czasami idziemy w nocy, lub 3 - 4 rano. No i najważniejsze - na drugi dzień mąż bardzo źle sie czuje, jest bardzo słaby.
Nie wiem czy nie lepszym byłoby robić mu lewatywe?
Proszę o poradę

Wiktoria

Mój Ojciec też ma z tym ogromne problemy. W ubiegłym tygodniu po tym ja już nic nie działało, żadne czopki ani tym podobne leki na przeczyszczenie zrobiliśmy lewatywe. Jest do kupienia w aptece wlew, można samemu zrobić w domu. Po lewatywie tydzień w pampersach siedział bo ciągle z niego wypływało. Czuje się znacznie lepiej. Być może teraz już lewatywa to będzie jedyny sposób na wypróżnienie.


Pozdrawiam

irena

ja podaje 1 raz lub 2 razy w tygodniu sól gorzką na przeczyszczenie i tak caly czas ,bez soli wcale by się nie wypróżniał

anna01

Moja Mama jak ma problemy z wypróżnianiem, to Tata dodaje Jej do pokarmu startą białą rzodkiew z jogurtem - i problem przechodzi  (a nawet wychodzi :) )