Białko FUS wspólnym mianownikiem między sporadycznym a rodzinnym SLA

Zaczęty przez mnd.pl, 31 Sierpień 2010, 21:34:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mnd.pl

Naukowcy z Chicago odnaleźli biochemiczny związek pomiędzy rodzinnym a sporadycznym SLA. Jest nim opisane już we wcześniejszym artykule białko FUS, łączone poprzednio tylko z rodzinnym typem choroby [patrz: http://mnd.pl/]. Być może to odkrycie pozwoli znaleźć przyczynę SLA - zarówno rodzinnego jak i sporadycznego?

Ewa Zwonik


Pełna treść artykułu znajduje się pod adresem http://www.mnd.pl/?subaction=showfull&id=1283283291&archive=&start_from=&ucat=&

RILU

Droga Ewo

Oby takich wiadomości było jak najwięcej .
Jeśli inne instytuty naukowe potwierdzą to odkrycie to niebawem
powinni odkryć lekarstwo ...może nawet zatrzymujące progresję choroby.

:)
Dlaczego użyty jest wyraz sporadyczny ? Przecież wiemy co oznacza
sporadyczny ....
FALS- rodzinne ALS czyli np :przez rodziców przekazane chore geny
PALS - pacjentów ALS czyli powszechna zachorowalność i większość chorych
???
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

teresa

to bardzo dobra wiadomość, oby dalsze badania to potwierdziły bo kiedy znana jest przyczyna istnieje ogromna szansa na opracowanie skutecznego leku, wszyscy na ten lek bardzo czekamy  :)

Ewa karm nas dalej takimi optymistycznymi doniesieniami :D :D :D

artrzcin

Podbudujące jest również to, że kolejne osiągnięcia następuja coraz szybciej. Pierwszy duży przełom w badaniach nad patogeneza SLA miał miejsce siedemnaście lat temu w 1993 wiedy wykryto mutacje genu SOD-1 odpowiedzialną za rodzinną postać choroby. Kolejne dwa nastąpiły w przeciągu roku i po odkryciu mutacji białek TDP-43 rok pózniej agregaty FUS.

Miejmy również nadzieje, że w szybkim czasie powstaną modele na myszach tych genów i zastąpia, jak czytam na forach, mało już wiarygodny model SOD-1. To powinno przyspieszyć badania i kolejne odkrycia, tym razem miejmy już nadzieje, ostateczne.

Miałęm okazje rozmawiać z badaczem SLA w czasie wykrycia genu TDP-43 i przyznam, że napawała mnie optymizmem jego fascynacja takimi osiągnieciami. Myśle, że działają one bardzo stymulująco i oby tego rezultaty były wkrótce już widoczne.

ewa.zwonik

Witam serdecznie!!

Przyznam szczerze, że u mnie również te wieści zza oceanu rozbudziły nadzieje... W końcu coś konkretnego, a na dodatek dotyczy większości chorych a nie tylko niewielkiego odsetka (jak np. w przypadku poszukiwania rozmaitych mutacji w u chorych z FALS).
Teresko, ja też liczę już na same dobre wieści w tym temacie. Wysyłam mnóstwo pozytywnych myśli, aby udobruchać wszechświat w Waszej sprawie...

Rilu, używam określenia sporadyczne SLA/ALS bo w literaturze anglojęzycznej tak jest określany ten niedziedziczny typ choroby. Używa się też powszechnie skrótu SALS (sporadic amyotrophic lateral sclerosis), a nie PALS (chyba, że to tylko literówka  :) ).
Odsyłam do strony ALS Association :
http://www.alsa.org/als/forms.cfm?CFID=6784965&CFTOKEN=93a8e6cd4210335c-D696C9AB-188B-2E62-8030D5860203B1F1.
Pojęcie to, dosłownie przetłumaczone jako sporadyczne SLA, jest używane w języku polskim w oficjalnych publikacjach medycznych.

Pozdrawiam z Katowic!
Ewa