Zatrudnienie opiekunki

Zaczęty przez lukasz31, 26 Marzec 2018, 11:34:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukasz31

Szanowni Państwo,

chciałem zapytać jak radzą sobie Państwo z opieką nad chorym na sla. Czy zatrudniacie opiekunki?
Ja żyje z tatą od 2 lat z sla. W tym czasie każdą noc śpię w tym samym pokoju co tata poza 2 tygodniami kiedy był w szpitalu. Obecnie nie pracuje ponieważ mam 1 opiekunkę do południa i od 17:00, ale od 12:00 do 17:00 jej nie ma, więc nie mogę pracować na cały etat a pracodawcy wymagają dyspozycyjności nawet na 3 zmiany. Cały czas szukam drugiej opiekunki. Gdy pomyślę sobie, że ta choroba może trwać latami to czuję wiele razy lęk. Z jednej strony chcę pomóc tacie z drugiej strony wiem ile wymaga to siły. Tata jest trwale leżący pod respiratorem i żywiony przez pega. Nie byłem w żadnym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, nie wiem jakie tam są warunki. Nie chciałbym taty tam oddawać bo by się z samotności załamał. Jestem jedynakiem, nie mam rodzeństwa. Gdy zatrudnię jakąś opiekunkę nigdy nie mam gwarancji, że zostanie na dłużej. Co to za nieludzka choroba. Tata wszystko rozumie, ma zainteresowania historią, sportem. Często się uśmiecha gdy okazywana jest mu życzliwość. Uważam, że Państwo Polskie powinno wspierać rodziny i chorych na takie rzadkie choroby jak sla. Łukasz  

NaEmigracji

Slyszalam ze jest cos co sie nazywa 'opieka dlugoterminowa' - ale nie wiem dokladnie na czym to polega? Moze ktos tutaj bedzie mial doswiadczenie? Albo poszukaj jeszcze na ten temat w internecie? Ja nie mieszkam w Polsce to nie potrafie pomoc niestety :-(
Moj tata korzysta z wentylacji domowej i wiem, ze przez to nie zakwalifikowalby sie 'opieke dlugoterminowa' niestety. Ale wiecej nic nie wiem.

kasza

Jeśli osoba korzysta z wentylacji domowej, to jest to wariant opieki długoterminowej i ten fakt, niestety, wyklucza korzystanie z długoterminowej opieki pielęgniarskiej. Warto zawsze zorientować się, czy jest możliwość skorzystania z pomocy opieki społecznej (MOPS/GOPS/ROPS). Ta opieka jest często płatna, ale dla niektórych osób jest to szansa na zorganizowanie opieki nad osobą chorą. Najwięcej jednak rodzin korzysta z prywatnej/opłacanej opieki organizowanej na własną rękę, ewentualnie przez agencje opiekunek.

lukasz31


paweł

w mopsie można starać sie o opiekunke ... jesli wylicza że masz duże dochody to będziesz musiał za wszystko płacic , ale przynajmniej osoba będzie pewna, bo t MOPS wybiera osoby

Katarzyna

A ja mam właśnie przeprawę z opiekunkami z mopsu ( u nas się to nazywa usługi opiekuńcze).
Przychodziła do nas półtorej roku opiekunka która wykonywała wszystkie niezbędne czynności w tym karmienie najpierw przez sondę a potem przez peg-a plus oczywiście odsysanie z rurki więc mogłam w miarę normalnie funkcjonować i wychodzić z domu.
Teraz niestety okazało się, że tamta Pani wykonywała to niejako na własną rękę i opiekunki z mopsu nie mają tego w zakresie obowiązków i nowe nie mają prawa świadczyć takich usług.
Dlatego ciekawa jestem czy Wasze Panie też robią z tym problem i jak zapatruje się na to urząd u Was?
Bo już nie wiem czy ja wymagam zbyt wiele...

meg

No niby się tym nie zajmują, bo ja straciłam opiekę z MOPSu jak założyłam respirator nieinwazyjny. Z tego powodu musiałam wylądować w domu opieki, co też nie było łatwe bo nie chcieli mnie tam przygarnąć z respiratorem. Z tracheotomia biorą do zolu albo hospicjum a z maską jest problem :-\

Katarzyna

Bardzo dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że ktoś jeszcze się wypowie

Anna

Panie Łukaszu jak się czuje tata

Okrelizumab

W ramach przestrogi bo sam bardzo źle trafiłem : https://humint.pl/jak-sprawdzic-opiekunke-dla-dziecka-lub-nianie-dla-niemowlaka-podajemy-metody/ niby odnośnie opieki nad dziećmi, ale dotyczy ogólnie sprawdzania opiekunów i opiekunek.