Stwardnienie Boczne Zanikowe - forum

Inne => Hyde Park => Wątek zaczęty przez: dominika245 w 01 Luty 2017, 10:09:24

Tytuł: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: dominika245 w 01 Luty 2017, 10:09:24
Jak to jest teraz z godzinami nadliczbowymi? Pracodawca może Mnie zmusić do pracy więcej niż 8 godzin.
Czy tu znajdę pomoc kancelaria wrocław (http://radca-az.pl/kancelaria) , aby problem rozwiązać ?
Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: agl w 01 Luty 2017, 23:55:41
W świetle prawa pracy pracodawca ma prawo wskazać pracownikowi pracę do wykonania w nadgodzinach jeżeli tego wymaga sytuacja firmy. Ma też obowiązek zapłacić za te nadgodziny zgodnie z przepisami. Pracownik zawsze powinien się liczyć z tym, że będzie musiał zostać w pracy dłużej. W skrajnych przypadkach jeżeli tego wymaga sytuacja firmy pracodawca ma prawo wezwać pracownika z urlopu wypoczynkowego :) pozdrawiam. :)
Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: Sabrinka140 w 02 Luty 2017, 15:20:00
no raczej..wszedzie sa nadgodziny..to norma..
Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: thinksmart w 06 Luty 2017, 15:25:07
nie może Cie zmusić do takiej pracy, jeżeli w umowie masz wyraźnie na pełny etat to pełny etat to 160 godzin miesięcznie i ani godziny więcej, za nadgodziny powinien płacić ekstra ;) 200%  i to tylko jak się na to zgodzisz.

-
automat smt (http://paktel.pl/)
Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: agl w 06 Luty 2017, 21:37:52
Witam serdecznie!

Odpowiedź na zadane pytanie nie jest jednoznaczna. Co do zasady - tak jak napisała Flower - pracownik ma obowiązek na polecenie pracodawcy świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych, a odmowa może prowadzić nawet do zastosowania wobec pracownika kar porządkowych lub wypowiedzenia mu umowy o pracę. W standardowej sytuacji pracownik nie musi wyrażać zgody na świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych, ponieważ jest to jego obowiązek.

Należy jednak podkreślić, że zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach tj. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb pracodawcy. Praca w godzinach nadliczbowych nie powinna być zatem planowana i stosowana przez pracodawcę jako zasada.

Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Muszą być także każdorazowo przestrzegane wymagane przez Kodeks pracy normy wypoczynku dziennego (11 godzin bez pracy w ciągu doby) i tygodniowego (minimum 35-godzinna przerwa od pracy w każdym tygodniu).

Istnieją także grupy pracowników, które z różnych względów objęte są zakazami pracy w godzinach nadliczbowych. Bezwzględny zakaz, tj. taki, który obowiązuje nawet jeżeli pracownik wyrazi zgodę na nadgodziny, obejmuje przede wszystkim kobiety w ciąży. Natomiast względny, czyli taki, który generalnie może zostać uchylony za zgodą pracownika, dotyczy pracowników wychowujących dzieci do lat 4 oraz niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Jak widać, odpowiedź na zapytanie dotyczące dopuszczalności nadgodzin uzależniona jest od indywidualnej sytuacji każdego pracownika.

W razie dalszych wątpliwości, chętnie odpowiem na dodatkowe pytania. Jestem prawnikiem, więc są to bliskie mi zagadnienia.




Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: agl w 06 Luty 2017, 21:51:45
Witam serdecznie,
o pomoc w sprawie wyjaśnienia nadgodzin w pracy poprosiłam moją córkę, która jest adwokatem. Jej wykładnia jest więc wiarygodna.
Pozdrawiam  :)
Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: nitka35 w 07 Luty 2017, 19:52:38
Ma takie prawo niestety
Tytuł: Odp: Nadgodziny przymusowe
Wiadomość wysłana przez: milka w 08 Sierpień 2017, 14:32:56
A czy mogę dopytać, z jakiego powodu chcesz tych nadgodzin uniknąć?