Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - GUN_1

#1
Ogólny / Odp: Czy to SLA ?
23 Marzec 2023, 14:13:13
Skonsultuj wyniki z neurologiem (ja nie jestem lekarzem), natomiast tak na szybko:

Ostre odnerwienie (active denervation) oznacza trwający proces odnerwienia i może (ale nie musi) wskazywać na SLA.

Przewlekłe odnerwienie (chronic denervation) nie wskazuje na SLA - jest najczęściej wynikiem ucisku na nerw, dawnego urazu itp.

Uszkodzenie neurogenne bez cech ostrego odnerwienia moim zdaniem nie wskazuje na SLA. Inna sprawa, że 2 lata fascykulacji bez innych objawów też raczej wskazują że to nie SLA. 
#2
Nie jest prawdą, że EMG można zrobić za wcześnie - jeśli masz objawy i są one wynikiem SLA to EMG MUSI wykazać cechy uszkodzeń typowe dla SLA.

Osoby chore na SLA mają nieprawidłowości w EMG jeszcze przed pojawieniem się objawów. Np. ktoś robi EMG z powodu niedowładu stopy - w odpowiedzialnych za to mięśniach wychodzą cechy typowe dla SLA, ale dodatkowo te same cechy wychodzą w innych miejscach - np. w mięśniach rąk, mimo że ręce są w tym momencie jeszcze na 100 proc sprawne. Zmiany w EMG wyprzedzają objawy a nie odwrotnie!

Masz czyste EMG, neurolodzy, którzy widzieli setki przypadków SLA mówią ci, że to nie to...sprawa jest oczywista - nie masz SLA! Zapomnij!

Pozdrawiam
#3
Napisałaś, że twoje objawy nie pasują do żadnej choroby. Ale do SLA też nie pasują. Przebieg tej choroby jest zazwyczaj dość typowy, na pewno nie taki jak podajesz. Dlaczego sobie akurat to wymyśliłaś?

Czyste EMG w momencie gdy występują już objawy wyklucza SLA. Możesz o tym zapomnieć!

Jeśli łączysz początek objawów z infekcją, to poczytaj o post-viral syndrome.

Pozdrawiam

#4
Ogólny / Odp: Badania genetyczne sla
10 Grudzień 2020, 15:54:04
Nie twierdzę, że intencjonalnie, ale jednak ;)
#5
Ogólny / Odp: Badania genetyczne sla
09 Grudzień 2020, 10:18:06
Nie rozumiem, po co w ten sposób straszycie człowieka. Jeśli w rodzinie nie ma/nie było przypadków choroby to nie ma żadnych podstaw do podejrzeń FALS i do robienia testów. Co więcej oficjalnie nie rekomenduje się też robienia testów osobom bezobjawowym z rodzin obciążonych genetycznym SLA, ale tu już decyzję indywidualne mogą być różne.
Pozdrawiam
#6
@Robert

Cześć. Napisz co dokładnie wyszło ci w EMG, bo to jest najważniejsze. Jeśli rzeczywiście tylko fascykulacje, to na pewno nie daje podstawy do diagnozy SLA a wręcz przeciwnie - brak cech aktywnego odnerwienia jest argumentem przeciw SLA.

W sumie nie masz najważniejszej cechy klinicznej SLA - asymetrycznego osłabienia siły mięśniowej. Zmęczenie po wysiłku jest zupełnie czym innym. 50 pompek, 60 przysiadów czy 3km biegu po 15 miesiącach od pierwszych objawów też jest mocno przeciw takiej diagnozie.

Choroba jest szybko postępująca - czy przez te 15 miesięcy zauważyłeś nasilenie objawów? Ale takie stałe, bo jak się na przemian pogarsza i polepsza to nie jest na pewno SLA.

Skoro Twoim głównym objawem są utrzymujące się wiele miesięcy silne bóle głowy, to powinieneś się diagnozować pod tym kątem. To nie jest objaw SLA podobnie jak mrowienia.

Pozdrawiam i życzę zmiany diagnozy