SLA a zmiany skórne i wzrok

Zaczęty przez isia, 02 Sierpień 2007, 19:15:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

isia

Witam wszystkich . Od dłuższego czasu staram się dowiedzieć czy zmiany skórne typu łuszczenie zaczerwienienie, swędzenie są typowe dla SLA. I jeszcze jedno czy ta choroba uszkadza wzrok konkretnie czy występują zaburzenia w ostrości widzenia. Może ktoś jest w stanie i wie coś o tym proszę o udzielenie odpowiedzi.
                               Pozdrawiam Isia

aneta

Witam..moja MAMA miala röwniez problemy skörne ktöre uwidacznialy sie w obrebie twarzy.Byly to miejsca w szczegönosci nad brwiami okolice uszu, czolo.Wygladalo to jak by sköra w tych miejscach "obierala-luszczyla"sie przy czym wystepowalo swedzenie.Stosowalam masci typu:ELOCOM 0,1%,HYDROCORTISONUM 0,5% jak röwniez TORMENTIOL.Na  krötki czas pomagaly jednak niestety powracalo.Slyszalam gdzies ze tego typu  zmiany skörne sa przyczyna zaburzonej gospodarki wodnej w organizmie...na ile w tym prawdy niestety nie wiem.Pozdrawiam Aneta.

isia

Dziękuję Aneta za informacje.
                              Pozdrawiam cieplutko Isia.

ma_gosia

Witaj Isiu,

U mojego męża też pojawiały się problemy ze skórą twarzy i też stosowanie HYDROCORTISONUM 0,5% czy TORMENTIOLU dawały efekt na krótki czas. W tej chwili, po dokładnym wyszorowaniu skóry, stosujemy krem intensywnie nawilżający HYDRAIN 2 firmy DERMEDIC. Jest dość drogi (powyżej 30 zł), lecz jest wydajny i w tej chwili nie obserwujemy zmian skórnych.

Nie sądzę, by problemy ze wzrokiem miały związek z SLA, lecz nie jestem lekarzem. Może to być zwykła zmiana związana z upływem lat, lecz może też być coś zupełnie innego. Wydaje mi się, że należałoby odwiedzić okulistę.
Jeszcze coś mi się nasunęło. Czy nie jest to spowodowane uciskiem na jakiś nerw w związku z terapią, którą stosuje Twój mąż Isiu? Sądzę, że należałoby to również powiedzieć okuliście.

Pozdrawiam, powodzenia
Małgosia

MM

Witam! U mojego męża podczas choroby również pojawiły się zmiany skórne. Dostał m.in. łojotowego zapalenia skóry (na twarzy, torsie i plecach), który pozostawił stały ślad w postaci ostrego złuszczenia się się skóry i plam. Stosowaliśmy na to HYDRICORTIZONUM, który pomagał na krótko. Następnie stosowaliśmy ALANTAN, który dał bardzo pozytywne efekty. Mężowi bardzo pomagało mycie kilka razy dziennie twarzy wodą z mydłem siarkowym i przecieranie nawilżonymi chusteczkami dla niemowląt. W międzyczasie lekarz neurolog przepisywał leki sterydowe o nazwie PABIDEXAMETHAZON 0,5, które mają działanie antyalergiczne.
Już na początku choroby SLA mój mąż dostał zapalenie nerwu wzrokowego co bardzo pogorszyło jego wzrok. Raz na trzy miesiące dostawał zalecenia przyjmowania przeciwzapalnych i zmniejszających ciśnienie gałki ocznej kropli do oczu sterydowych (nazwy niestety nie pamiętam) oraz wpuszczanie kropli z wiesiołka. Niestety ale wzrok podczas choroby pogarszał mu się w zastraszającym tempie.
Pozdrawiam. Gosia

isia

Hej!!!
      Dzięki za rady. Przypuszczałam, że może skóra jest żle unerwiona i stąd te zmiany.Co do metody to jest ok. Poprostu zastanawiałam się czy SLA uszkadza wzrok. Mąż ma niekiedy problem z ostrością wzroku ale to już wcześniej zauważył więc wykluczam wpływ metody. Niewiem mąż w takich truciznach pracował, że mogły uszkodzić i wzrok. Jednak próbuję ustalić wpływ SLA na oczy. Jeżeli mi pomożecie to myślę, że się dowiem od czego to jest. Z lekarzami różnie to bywa niektórzy niezwiązani z neurologią nieznają nawet nazwy tej choroby, a co dopiero na co ona wpływa. Dermatolog u mojego męża stwierdził łuszczyce i powiedział, że to nie ma nic wspólnego z SLA, że ma problem ze skórą no i co byście się nie wściekli??
                                                Pozdrawiam ISIA

Pawel

Witam,

Teoretycznie SLA nie powoduje żadnych objawów dermatologicznych, czyli związanych ze skórą oraz nie uszkadza wzroku. A w praktyce zmiany skórne mogą być np. wynikiem odwodnienia, które u chorych często się zdarza z powodu problemów z przełykaniem (każdy by ograniczał picie gdyby ciągle się nim krztusił) albo wynikiem obłożnego stanu gdzie pojawiają się odleżyny albo odparzenia. Co do wzroku nie słyszałem o takich przypadkach by występowała zależność pomiędzy wystąpieniem SLA a pogorszeniem wzroku więc myślę chociaż mogę się mylić bo nie jestem lekarzem że jeśli taki problem wystąpił to jest to niestety nieszczęśliwy zbieg okoliczności.

Pozdrawiam,
Paweł
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

isia

Dziękuję bardzo za informacje, które są dla mnie naprawdę bardzo cenne. Pozdrawiam Cię Pawle i wszystkich na forum.
                                                            ISIA

katowiczanka

Witajcie,
chcialam Was spytac czy ktos spotkal sie z takimi  objawami jakie ma moj maz:
-strasznie luszczy mu sie skora na twarzy i czole
-ma plamy na mozgu(lekarze mowia ze to moga byc zwykle plamy starcze);ma 49 lat,mozg mu sie nie kurczy
-bawoli kark
-przebiarwione plytki paznokciowe tzw.half and half nails
Bede wdzieczna za odpowiedzi
Pozdr Kasia

isia

Jeżeli chodzi o zmiany skórne na twarzy i czole to mamy z tym bardzo ale to bardzo duży problem od początku choroby około 5 lat ale najwcześniej łuszczyła się skóra na dłoniach a teraz też klatka piersiowa. Innych z wymienionych przez Ciebie objawów mąż nie ma.
                                                         Pozdrawiam Isia

martyna

U mojej mamy tez nie ma takich objawów

Sławek

W moim przypadku opisane objawy nie występują.
Możliwe że jest to związane z jakąś chorobą skórną.

aneta

Witaj...Mama miala röwniez zmiany skörne czyli potworne luszczenie sie sköry na czole,miedzy brwiami,kolo nosa...wydaje mi sie ze byly one spowodowane zaburzeniami gospodarki wodnej w organizmie aby nim zapobiec stosowalysmy masci ktöre na krötki czas pomagaly-pozdrawiam Aneta

MM

Witam!
Mój mąż miał problemy ze skórą tzn. bardzo mu się łuszczyła i przetłuszczała zwłaszcza na twarzy, pod włosami na głowie oraz na klatce piersiowej.
Lekarze tłumaczyli to tak samo jak wspomniała Aneta: zaburzeniami gospodarki wodnej w organizmie.
Stosowaliśmy na to wiele maści (nawet steroidowych), ale niestety przynosiły one poprawę na bardzo krótki czas.
Z czasem głowę musiałam mężowi golić do łysego:(
Pozdrawiam

muszelka

A czy u kogoś z Was takie zmiany skórne pojawily się jeszcze przed wystąpieniem "wyraźnych" objawów SLA? Czy to wylącznie przypadek, czy może gdzieś opisano takie zależności.

Wiktoria

Mojemu Ojcu bo zapomniałam dopisać łuszczy się strasznie skóra, wręcz całe płaty schodzą z całej twarzy i za uszami.