Nadmierne ślinienie

Zaczęty przez Justi, 21 Styczeń 2013, 07:58:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Justi

Witam,
Mąż od kilku dni bardzo sie ślini. Poprostu wylewa mu sie z ust. Zauważyłam
też że podczas oddsysania z buzi notorycznie przygryza sobie język.
Wypadałoby żeby co 10-15 minut  go odssysać.
Od trzech dni jestem normalnie wykończona.
Czy ktoś też ma taki problem.
Czy może ktoś zażywa jakieś leki na nadmierne ślinienie?

Proszo porade
Justyna

RILU

#1
Cytat: Justi w 21 Styczeń 2013, 07:58:15
Witam,
Mąż od kilku dni bardzo sie ślini. Poprostu wylewa mu sie z ust. Zauważyłam
też że podczas oddsysania z buzi notorycznie przygryza sobie język.
Wypadałoby żeby co 10-15 minut  go odssysać.
Od trzech dni jestem normalnie wykończona.
Czy ktoś też ma taki problem.
Czy może ktoś zażywa jakieś leki na nadmierne ślinienie?

Proszo porade
Justyna
http://mnd.pl/forum/index.php?topic=3408.0

Mojej żonce podaję Amitriptilin 5 mg o 14.30 i 5 mg o 21.00 bardzo dobrze wstrzymuje
wydzielanie śliny .
Mogę tylko dodać ,że trzeba wypróbować dostępne medykamenty zmniejszające ślinienie
U mojej połowy działa tylko Amitriptylina ,która jest w konflikcie z lekiem poprawiającym
nastrój - Citalopram ,który otrzymuje w dawce 5 mg o 8.00
Istnieją trudni pacjenci .którzy nie chcą  przyjmować leków .Mają swoje widzimisię
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

Beatka

Justi,
U nas jest dokładnie tak samo, odsysam męża co kilkanaście minut, ślina się leje raz więcej raz mniej. Jest to bardzo uciążliwe, ale co zrobić. Amitriptilinum mojemu mężowi nic nie pomogła, ale spróbujcie, innym pomaga.
Pozdrawiam, Beata

Pawel


Dr B. Tomik:

"Nadmierne ślinienie. Do stałego wycieku śliny z ust doprowadza osłabienie i stopniowy zanik mięśni żwaczy. Objaw ten jest nasilany przez depresję tym bardziej, że jest uciążliwy dla chorego także z powodów społecznych. Chorzy, którzy nie mogą opanować stałego wypływania śliny z ust, wstydzą się, izolują w domu. Z tego względu, w postępowaniu objawowym, lekami z wyboru są trójcykliczne antydepresanty zwłaszcza Amitryptylina (posiadająca komponentę antycholinergiczną) w dawce 25-50 mg 2-3 x na dobę14. W przypadkach, gdy istnieją przeciwwskazania do stosowania leków z tej grupy (zwłaszcza zaburzenia rytmu serca), zaleca się stosowanie Atropiny podjęzykowo (0.25-0.75 mg 3x dz)2, lub przezskórne stosowanie skopolaminy (1.5 mg przez 3 dni)15. Giess i wsp. (2000)16 wykazali redukcję nadmiernego wypływania śliny po zastosowaniu injekcji z toksyny botulinowej typu A do ślinianek. Z kolei Andersen i wsp. (2001a)17 wykazali pozytywne rezultaty po napromienieniu ślinianek podżuchwowej i przyusznej.
Zastosowanie farmakoterapii w nadmiernym ślinieniu u chorych jest niezbędne nie tylko ze względu na psychiczną uciążliwość objawu. Wielokrotnie powtarzana czynność mechanicznego wycierania ust chustką powoduje podrażnienia skóry, jej zakażenie. Ponadto, nadmiar wydzieliny może spowodować odruchowy kaszel i skurcz krtani. Mechaniczne ssaki są pomocne w redukowaniu nadmiernej ilości śliny. Można zaopatrzyć się w taki sprzęt w aptece, ale należy pamiętać, że mechaniczne usuwanie śliny powoduje także jej wzmożoną produkcję. Procedura ta szczególnie jest potrzebna u chorych z przeciwwskazaniami do farmakoterapii. Czasami, udaje się uzyskać zmniejszenie objawów stabilizując głowę we właściwej pozycji poprzez użycie kołnierza szyjnego i zastosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi. Konieczne jest poinformowanie rodziny o właściwym ułożeniu chorego w czasie snu, zalecana jest pozycja na boku (zapobiega aspiracji śliny do dróg oddechowych)."
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Pawel

Dodam, ze najnowsze zalecenia, ponad to co opisane powyzej, klada wiekszy nacisk na pozytywny wplyw uzywania toksyny botulinowej.
Dołącz do nas! Wstąp do stowarzyszenia!
Przeczytaj poradnik dla chorych na SLA\MND
Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu darmowej wentylacji w domu?
Finansujemy wizytę szkoleniową pielęgniarki w domu!
Chcesz wiedzieć więcej, napisz: mnd-sla@wp.pl

Słońce

u meza momentami tez jest masakryczny slionotok ze nie wystarcza nam cewnikow z wentylacji domowej, w najgorsza noc odsysalam kilkanascie razy a nieraz nie odsysam wogole. Zauwazylam ze u meza zmniejsza sie slinienie po umyciu zebow albo po przeplukaniu i odessaniu oczywiscie jamy ustanej rozcienczonym plynem listerin z wodą, nie wiem czy nie przyklada sie do tego jakas grzybica jamy ustnej. Pytalam lekarza z wentylacji o leki zmniejszajace slineinie ale odradzil mowiac ze mozna narobic wiecej szkody jak pozytku :(.
Pzdr Słońce

marek

Kiedyś na nadmierne ślinienie stosowaliśmy Amitriptylinum VP 10mg x dziennie 1 tabletka wieczorem,obecnie Amitriptylinum VP 25 mg x dziennie 1/2 tabletki wieczorem,-pomaga,nie ma nadmiernego ślinotoku w nocy,mama spokojnie przesypia.

anula680

U nas Paweł bierze rano 20 mg amitryptyliny, po południu 10 mg, a na noc 25
takie zalecenia mamy z Krakowa i nie ma obecnie problemów ze śliną
oczywiście wprowadzane było stopniowo w ciągu trzech lat, poczatkowo było to rano i wieczorem po 10 mg
Pozdrawiam Was Justynko i  Pawle  :D
Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

RILU

Aniu  :-*
nie podkusiło Ciebie kiedykolwiek  posmakować amitriptiliny ?
Takiej rozpuszczonej w wodzie ,wziąć tylko kropelkę na język ?
Ja biorąc na język trochę , miałem cały dzień super gorzko w buzi
mocniej niż po piołunie .
Zostało mi tylko wypłukanie tego smaku likierem  :D
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

anula680

#9
Tak, tak Rilu miodzik to nie jest  ;D
Paweł połykał w całości,a teraz przez pega więc spoko.
Gorycz płukał goryczką chmielową, nie od razu ma się rozumieć  ;D


Likierkiem? ...dobry pomysł  ;)

Jeżeli chory może to można płukać pepsi colą -wysusza jamę ustną trochę pomaga :) 


Nigdy nie czekaj do jutra, by powiedzieć komuś, że go kochasz. Uczyń to dzisiaj. Nie myśl: "Moja mama, moje dzieci, moja żona lub mąż doskonale o tym wiedzą". Miłość to życie. Istnieje kraina umarłych i kraina żywych. Tym, co je różni, jest miłość.


Bruno Ferrero

RILU

#10
Pepsi Colą nie próbowałem płukać amitriptyliny ale jest to przede mną.
Ja wypróbowałem już wszystkie Jadwigi lekarstwa i amitriptylina jest
najbardziej gorzka.
Natomiast po próbach zawsze patrzyłem się na stopy czy buty się nie palą  ;D
Bardzo polecam miód do PEGa lipowy i akacjowy bez cukru ,dwie łyżeczki
rozpuścić w herbacie lub samej przegotowanej ciepłej wodzie .
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

tata

witam serdecznie mam pytanie czy istnieje cos takiego jak nadprodukja sliny,tzn ostatnio tato chce a by czesciej odsysac bo caly czas mowi ze tam cos siedzi i zeczywiscie caly czas odsysa sie ale pielegniarki stwierzily ze to jest wlasnie w  wyniku czestego odsysania czy tak moze byc prosze o pomoc


tata

wydzielina jest gesta i nie wylewa mu sie ona,tylko mowi ze w srodku caly czas cos mu tam przeszkadza

RILU


Od przedwczoraj nie podaję przeciw nadmiernemu wydzielaniu śliny amitriptyliny - otrzymywała 2 X dziennie po 5 mg .

Zamiast amitriptyliny zastosowałem plaster SCOPODERM -przezskórne stosowanie skopolaminy 1.54 mg . Tym razem działa i pieknie redukuje ślinę .
Nie wiem dlaczego teraz działa a nie działał kilka lat temu ?

Na ulotce z opakowania nie wszystko jest opisane a mianowicie ...
Plaster przyklejony na 72 godziny (3 dni) pozostawiamy tzn nie usuwamy od razu tylko przyklejamy drugi plaster z drugiej strony szyi .Nowy plaster zacznie działać po 2 godzinach 
co za tym idzie stary plaster musi jeszcze działać . Po 4 do 6 godzinach usuwamy stary plaster .Także chory będzie miał przez parę godzin dwa przyklejone plastry po obu stronach szyi .Plaster SCOPODERM zmieniamy co 3 dni .Opakowanie zawiera 6 sztuk więc potrzebujemy dwa opakowania na miesiąc ..
Zauważyłem ,że nie potrzebuję tak często odsysać jak przy amitriptilinie  :D

Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

marek

Rilu,2x5mg. ?może za mała dawka amitriptyliny?
25 mg. podawałem mamie na wieczór i spełniało zadanie.
A te plastry super!
pozdrawienia dla Jadwigi! :-*

RILU

#16
Cytat: RILU w 07 Lipiec 2013, 14:20:13

Od przedwczoraj nie podaję przeciw nadmiernemu wydzielaniu śliny amitriptyliny - otrzymywała 2 X dziennie po 5 mg .

Zamiast amitriptyliny zastosowałem plaster SCOPODERM -przezskórne stosowanie skopolaminy 1.54 mg . Tym razem działa i pieknie redukuje ślinę .
Nie wiem dlaczego teraz działa a nie działał kilka lat temu ?

Na ulotce z opakowania nie wszystko jest opisane a mianowicie ...
Plaster przyklejony na 72 godziny (3 dni) pozostawiamy tzn nie usuwamy od razu tylko przyklejamy drugi plaster z drugiej strony szyi .Nowy plaster zacznie działać po 2 godzinach  
co za tym idzie stary plaster musi jeszcze działać . Po 2 do 3 godzinach usuwamy stary plaster .Także chory będzie miał przez parę godzin dwa przyklejone plastry po obu stronach szyi .Plaster SCOPODERM zmieniamy co 3 dni .Opakowanie zawiera 6 sztuk więc potrzebujemy dwa opakowania na miesiąc ..
Zauważyłem ,że nie potrzebuję tak często odsysać jak przy amitriptilinie  :D
Redukcja nadmiernego wydzielania  śliny

Informuję Was .że Scopoderm działa tak samo jak amitriptilina .Neurolog poprosił aby przerywać raz na kwartał stosowanie plastrów  stosując w czasie przerwy przez dwa trzy tygodnie  amitriptylinę i potem znowu przyklejać plastry.Palster musi być przyklejony idealnie do szyi gdzie widać lekkie wgłębienie Wgłębienie na szyi widać na wysokości dolnej muszli usznej W innym przypadku np:. plaster przyklejony w innym miejscu nie będzie działać .Należy pamiętać ,że plaster przklejony  np:.na lewej stronie szyi
zostawiamy przyklejonym aż zacznie działać nowy plaster po prawej stronie .Po 3 godzinach odklejamy stary plaster

serdecznie pozdrawiam
RILU
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

ania

Rilu, a jak zdobywacie plastry? z tej apteki 123 z Anglii? inaczej?
mama stosuje plastry od 3 dni, niestety wg niej na razie one wcale nie działają:( ale mamy jeszcze 3 szt, na pewno przetestujemy.
Mama bierze też lek belergot, z atropiną (malutką dawką). Amitryptyline lekarz na razie odradził, mówił, żeby zacząć od belergotu.

Ta ślina to okropny problem i bardzo męczący. Dodam, że mama nie ma jeszcze pega, je samodzielnie, al przez tą ślinę w ostatnich dniach odsysamy 2x dziennie lub częściej.
chętnie przyjmę wszystkie rady...

malm

My od około roku stosujemy Debretin 100mg. Lekarka przepisała go w celu ochrony przewodu pokarmowego. Pośrednio miał ograniczać nadmierne ślinienie się. Wydaje nam się, że faktycznie to robi, bo problem ze ślinieniem nie jest tak wielki. Nie stosujemy nic innego w celu ograniczenia ślinienia.  Pozdrawiam.