Ostatnie wiadomości

#1
Nowe metody leczenia / Przełom w.leczeniu SLA coraz b...
Ostatnia wiadomość przez Marcin1988 - 25 Marzec 2024, 23:13:58
Witam

Natknąłem się dzisiaj na ciekawy artykuł z sierpnia 2023 nie dało się wkleić linka bo wyskakiwał komunikat że spam więc wklejam treść w ramach ciekawostki.

"Nowa nadzieja dla milionów chorych. W laboratorium "wyhodowano" dojrzałe neurony.

Chociaż już wcześniej badaczom udawało się tworzyć neurony z komórek macierzystych, to jednak funkcjonalnie były one niedojrzałe i przypominały neurony z embrionalnych lub wczesnych etapów postnatalnych. Zmniejszało to ich potencjał w badaniach nad neurodegeneracją. Teraz to się zmieni. Aby stworzyć dojrzałe neurony, zespół wykorzystał tzw. "tańczące molekuły" ("tańczące cząsteczki") — to przełomowa technika wprowadzona w zeszłym roku przez profesora z Northwestern University Samuela I. Stuppa.

Przypominamy materiał, który po raz pierwszy ukazał się w Onecie w styczniu 2023 roku.

Opis i wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Cell Stem Cell".

Dojrzałe neurony
Zespół najpierw przekształcił komórki macierzyste w neurony ruchowe i korowe, a następnie umieścił je na powłokach z syntetycznych nanowłókien, zawierających szybko poruszające się ("tańczące") molekuły. Wyhodowane w ten sposób neurony były nie tylko bardziej dojrzałe, ale wykazywały również zwiększone zdolności sygnalizacyjne i większą zdolność do rozgałęziania się. Jest to niezbędne, aby komórki mogły nawiązać ze sobą kontakt synaptyczny. Co więcej, neurony nie "zlepiały się", w przeciwieństwie do hodowanych obecnie komórek.

Naukowcy uważają, że po dopracowaniu ich techniki, te dojrzałe neurony mogłyby być przeszczepiane pacjentom. Taka terapia mogłaby być stosowana m.in. przy urazach rdzenia kręgowego i przy chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS), choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Dojrzałe neurony stwarzają również nowe możliwości do badania chorób neurodegeneracyjnych i innych chorób związanych z wiekiem. Naukowcy mają nadzieję, że ulepszone eksperymenty pomogą w lepszym zrozumieniu późniejszych stadiów tych chorób.

Komórki myszy już niepotrzebne
— Po raz pierwszy udało nam się wywołać zaawansowane dojrzewanie funkcjonalne ludzkich neuronów pochodzących z komórek macierzystych, poprzez umieszczenie ich na syntetycznej matrycy — wyjaśnia współautor badania Evangelos Kiskinis z Northwestern. — Jest to ważne, ponieważ istnieje wiele zastosowań, które wymagają od badaczy korzystania z oczyszczonych populacji neuronów. Większość laboratoriów wykorzystuje neurony myszy lub szczurów hodowane z neuronami pochodzącymi z ludzkich komórek macierzystych. Ale to nie pozwala naukowcom zbadać, co dzieje się tylko w ludzkich neuronach – dodaje.

— Do tej pory komórki macierzyste udawało się przekształcić jedynie w młode neurony — mówi współautor badań, prof. Stupp. — Jednak, aby były one przydatne w sensie terapeutycznym, potrzebujemy dojrzałych neuronów. W przeciwnym razie to tak, jakby poprosić dziecko o wykonanie zadania, które wymaga dorosłego człowieka. Potwierdziliśmy, że neurony pokryte naszymi nanowłóknami osiągają większą dojrzałość niż w przypadku innych metod, a dojrzałe neurony mają większą zdolność do tworzenia połączeń synaptycznych, które są fundamentalne dla funkcji neuronów – tłumaczy naukowiec.

Zsynchronizowane zdolności "taneczne"
Aby rozwinąć dojrzałe neurony, naukowcy wykorzystali nanowłókna złożone z "tańczących cząsteczek". To materiał, który laboratorium Stuppa opracował jako potencjalną metodę leczenia ostrych urazów rdzenia kręgowego. W poprzednich badaniach opublikowanych w czasopiśmie "Science" Stupp odkrył, jak "dostroić" ruch molekuł, tak aby mogły one znaleźć i odpowiednio "zaangażować się" w rozwój stale poruszających się receptorów komórkowych. Naśladując ruch biologicznych cząsteczek, materiały syntetyczne mogą "komunikować się" w ten sposób z komórkami.

Kluczową innowacją w badaniach Stuppa było odkrycie, jak kontrolować zbiorowy ruch ponad 100 000 cząsteczek w obrębie nanowłókien. Ponieważ receptory komórkowe w ludzkim ciele mogą poruszać się w szybkim tempie — czasami w skali czasowej milisekund — stają się one trudnymi do "trafienia" ruchomymi celami.

W nowym badaniu Stupp i Kiskinis odkryli, że nanowłókna dostrojone do cząsteczek o największym ruchu doprowadziły do rozwoju dojrzałych neuronów. Innymi słowy, neurony hodowane na bardziej dynamicznych powłokach — zasadniczo rusztowaniach złożonych z wielu nanowłókien — były dojrzalsze, najmniej skłonne do "zlepiania się" i miały bardziej intensywne zdolności sygnalizacyjne.

Stupp uważa, że jego metoda działa, ponieważ "receptory poruszają się bardzo szybko na błonie komórkowej, a cząsteczki sygnalizacyjne naszych rusztowań również poruszają się bardzo szybko". — Jest zatem bardziej prawdopodobne, że będą zsynchronizowane. Jeśli dwaj tancerze nie są zsynchronizowani, to taniec nie wychodzi. Receptory są aktywowane przez sygnały pochodzące takich specyficznych "spotkań" – wyjaśnia naukowiec.

Stupp i Kiskinis wierzą, że ich dojrzałe neurony dadzą lepszy wgląd w choroby związane ze starzeniem się. Być może w końcu opracowane zostaną terapie pozwalające na przeszczep takich komórek osobom z urazami lub chorobami neurodegradacyjnymi."

#2
Moja historia / Odp: Jestem przerażona..
Ostatnia wiadomość przez kasiul_1988 - 25 Marzec 2024, 15:26:26
Mam prośbę. Może mi ktoś wytłumaczyć na chłopski rozum co to są fibrylacje? Czy są one widoczne, czy je czuć?
#3
Rehabilitacja, sprzęt, środki pomocnicze / sprzęt?
Ostatnia wiadomość przez Mateusz199 - 25 Marzec 2024, 12:22:41
hej,
Czy ktoś korzystał z sprzętu albo środka pomocniczego w walce z Stwardnieniem Bocznym Zanikowym?
 Będę wdzięczny za każdą radę! Dzięki z góry !
#4
Moja historia / Odp: Studiowanie i pracowanie ...
Ostatnia wiadomość przez zabkoska - 25 Marzec 2024, 08:06:54
Też jestem zdania, że nie ma co poszukiwać wiedzy w intrenecie, bo często wypisywane są nieprawdziwe informacje i tylko człowiek się nakręca niepotrzebnie. Najlepiej udać się do lekarza i od niego zaczerpnąć fachowej porady.
#5
Dyskusja ogólna / Odp: Czynniki modulujące proce...
Ostatnia wiadomość przez zabkoska - 25 Marzec 2024, 08:02:25
Nie wiem, czy przydało się jeszcze, ale poszła ankieta  ;) Życzę powodzenia i trzymam kciuki za udaną pracę :D
#6
Hyde Park / Odp: Zdrowych i szczęśliwych d...
Ostatnia wiadomość przez zabkoska - 25 Marzec 2024, 08:00:27
Jako, że niedługo Wielkanoc, to życzę wszystkim, aby radość zmartwychwstania Chrystusa wypełniła Wasze serca nadzieją, miłością i pokojem. Niech ta wielkanocna nadzieja napełni Was siłą do pokonywania trudności, a radość ze zmartwychwstania niech prowadzi Was przez każdy dzień Waszego życia. Alleluja! Wesołego Alleluja!
#7
Dyskusja ogólna / Odp: Czynniki modulujące proce...
Ostatnia wiadomość przez vallery.gurkirat - 24 Marzec 2024, 21:30:20
Cześć. Może już za późno, ale zapamiętałem twój profil. Może będziesz w stanie mi pomóc. Daj mi recenzję mojej ulubionej strony https://vulkan201.bet/pl/sports/football.
#8
Medycyna niekonwencjonalna / Odp: medycyna niekonwercjinaln...
Ostatnia wiadomość przez Salomea - 14 Marzec 2024, 15:24:12
masz diagnozę sla ? co rozumiesz w ogóle przez medycyna niekonwencjonalna, bo pojęcie mega szerokie i niestety wszystko wrzucają do jednego wora
ja mam sla i niewydolność oddechową i leczę się też ziołami
#9
Medycyna niekonwencjonalna / medycyna niekonwercjinalna?
Ostatnia wiadomość przez Mateusz199 - 14 Marzec 2024, 13:10:56
Hej !

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy ta alternatywna medycyna naprawdę działa? Może ktoś miał doświadczenie z takimi metodami leczenia i może się nimi podzielić? Bo szczerze mówiąc, trochę mnie to ciekawi, ale też się boję, że mogę trafić na coś, co nie zadziała albo nawet zaszkodzi.
 Będę wdzięczny za każdą opinię!

Pozdrawiam serdecznie!
#10
Nowe metody leczenia / nowe metody leczenia?
Ostatnia wiadomość przez Mateusz199 - 14 Marzec 2024, 13:04:24
Hej !

 Czy ktoś słyszał o jakichś nowych metodach leczenia ALS? Może są jakieś eksperymentalne terapie lub nowatorskie podejścia, które warto rozważyć?
dą informację.
Dzięki z góry za każdą pomoc!

Pozdrawiam!