Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Marcin1988

#1
Moja historia / Odp: Potwierdziło się
26 Maj 2024, 16:47:11
75% ludzi chorych na SLA ma odmianę kończynową, lepsza bo podobno później atakuje płuca niż w odmianie opuszkowej. Ale przebieg choroby u każdego jest indywidualny więc nigdy tak do końca nie wiadomo jak będzie wyglądał i jak szybko będzie postępowała choroba. Dobrze że twój ojciec się rehabilituje bo to ważne.
#2
Moja historia / Odp: Potwierdziło się
22 Maj 2024, 12:36:38
Ile ojciec ma lat ?

Miał badanie MRI głowy ?

Miał robione badanie NCV?

Rozumie że lekarze już zaszufladkowani go do ALS i przepisali Rilutek ?

Miał badania w stronę boreliozy i Bartonelli ?

Wszystko wskazuje na SLA, trzeba by było zadbać o dietę i suplementację nic więcej się nie da zrobić ...

I śledzić badania nad nowymi lekami obecnie w Holandii zaczynają się testy kliniczne leku VRG50635 i lekiem Prosetin.

A co do odmiany SLA to wychodzi na to że twoj ojciec ma odmianę kończynową czyli tą o lepszym rokowaniu.


#3
Leki / VRG50635
26 Kwiecień 2024, 08:33:51
Ciekawy artykuł o kolejnym leku w fazie testu na SLA.

https://www.ferrer.com/pl/Ferrer-Co-Develop-Clinical-Stage-ALS-VRG50635
#4
Leki / ProJenX Prosetin
19 Kwiecień 2024, 08:32:56
Ciekawy artykuł o nowym leku na SLA.
Triale w Holandii i Kanadzie.
Ktoś coś wie o tym w Polsce ?

https://www.prnewswire.com/news-releases/projenx-announces-removal-of-partial-clinical-hold-for-prosetin-program-by-fda-302101883.html
#5
Czy osoby z wersją opuszkowa, która gorzej rokuje i szybciej atakuje płuca mają szansę żyć np 10 lat? Czy jak choroba zaatakuje płuca to nie pomoże respirator z tracheo ...
#6
Witam

Natknąłem się dzisiaj na ciekawy artykuł z sierpnia 2023 nie dało się wkleić linka bo wyskakiwał komunikat że spam więc wklejam treść w ramach ciekawostki.

"Nowa nadzieja dla milionów chorych. W laboratorium "wyhodowano" dojrzałe neurony.

Chociaż już wcześniej badaczom udawało się tworzyć neurony z komórek macierzystych, to jednak funkcjonalnie były one niedojrzałe i przypominały neurony z embrionalnych lub wczesnych etapów postnatalnych. Zmniejszało to ich potencjał w badaniach nad neurodegeneracją. Teraz to się zmieni. Aby stworzyć dojrzałe neurony, zespół wykorzystał tzw. "tańczące molekuły" ("tańczące cząsteczki") — to przełomowa technika wprowadzona w zeszłym roku przez profesora z Northwestern University Samuela I. Stuppa.

Przypominamy materiał, który po raz pierwszy ukazał się w Onecie w styczniu 2023 roku.

Opis i wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Cell Stem Cell".

Dojrzałe neurony
Zespół najpierw przekształcił komórki macierzyste w neurony ruchowe i korowe, a następnie umieścił je na powłokach z syntetycznych nanowłókien, zawierających szybko poruszające się ("tańczące") molekuły. Wyhodowane w ten sposób neurony były nie tylko bardziej dojrzałe, ale wykazywały również zwiększone zdolności sygnalizacyjne i większą zdolność do rozgałęziania się. Jest to niezbędne, aby komórki mogły nawiązać ze sobą kontakt synaptyczny. Co więcej, neurony nie "zlepiały się", w przeciwieństwie do hodowanych obecnie komórek.

Naukowcy uważają, że po dopracowaniu ich techniki, te dojrzałe neurony mogłyby być przeszczepiane pacjentom. Taka terapia mogłaby być stosowana m.in. przy urazach rdzenia kręgowego i przy chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS), choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Dojrzałe neurony stwarzają również nowe możliwości do badania chorób neurodegeneracyjnych i innych chorób związanych z wiekiem. Naukowcy mają nadzieję, że ulepszone eksperymenty pomogą w lepszym zrozumieniu późniejszych stadiów tych chorób.

Komórki myszy już niepotrzebne
— Po raz pierwszy udało nam się wywołać zaawansowane dojrzewanie funkcjonalne ludzkich neuronów pochodzących z komórek macierzystych, poprzez umieszczenie ich na syntetycznej matrycy — wyjaśnia współautor badania Evangelos Kiskinis z Northwestern. — Jest to ważne, ponieważ istnieje wiele zastosowań, które wymagają od badaczy korzystania z oczyszczonych populacji neuronów. Większość laboratoriów wykorzystuje neurony myszy lub szczurów hodowane z neuronami pochodzącymi z ludzkich komórek macierzystych. Ale to nie pozwala naukowcom zbadać, co dzieje się tylko w ludzkich neuronach – dodaje.

— Do tej pory komórki macierzyste udawało się przekształcić jedynie w młode neurony — mówi współautor badań, prof. Stupp. — Jednak, aby były one przydatne w sensie terapeutycznym, potrzebujemy dojrzałych neuronów. W przeciwnym razie to tak, jakby poprosić dziecko o wykonanie zadania, które wymaga dorosłego człowieka. Potwierdziliśmy, że neurony pokryte naszymi nanowłóknami osiągają większą dojrzałość niż w przypadku innych metod, a dojrzałe neurony mają większą zdolność do tworzenia połączeń synaptycznych, które są fundamentalne dla funkcji neuronów – tłumaczy naukowiec.

Zsynchronizowane zdolności "taneczne"
Aby rozwinąć dojrzałe neurony, naukowcy wykorzystali nanowłókna złożone z "tańczących cząsteczek". To materiał, który laboratorium Stuppa opracował jako potencjalną metodę leczenia ostrych urazów rdzenia kręgowego. W poprzednich badaniach opublikowanych w czasopiśmie "Science" Stupp odkrył, jak "dostroić" ruch molekuł, tak aby mogły one znaleźć i odpowiednio "zaangażować się" w rozwój stale poruszających się receptorów komórkowych. Naśladując ruch biologicznych cząsteczek, materiały syntetyczne mogą "komunikować się" w ten sposób z komórkami.

Kluczową innowacją w badaniach Stuppa było odkrycie, jak kontrolować zbiorowy ruch ponad 100 000 cząsteczek w obrębie nanowłókien. Ponieważ receptory komórkowe w ludzkim ciele mogą poruszać się w szybkim tempie — czasami w skali czasowej milisekund — stają się one trudnymi do "trafienia" ruchomymi celami.

W nowym badaniu Stupp i Kiskinis odkryli, że nanowłókna dostrojone do cząsteczek o największym ruchu doprowadziły do rozwoju dojrzałych neuronów. Innymi słowy, neurony hodowane na bardziej dynamicznych powłokach — zasadniczo rusztowaniach złożonych z wielu nanowłókien — były dojrzalsze, najmniej skłonne do "zlepiania się" i miały bardziej intensywne zdolności sygnalizacyjne.

Stupp uważa, że jego metoda działa, ponieważ "receptory poruszają się bardzo szybko na błonie komórkowej, a cząsteczki sygnalizacyjne naszych rusztowań również poruszają się bardzo szybko". — Jest zatem bardziej prawdopodobne, że będą zsynchronizowane. Jeśli dwaj tancerze nie są zsynchronizowani, to taniec nie wychodzi. Receptory są aktywowane przez sygnały pochodzące takich specyficznych "spotkań" – wyjaśnia naukowiec.

Stupp i Kiskinis wierzą, że ich dojrzałe neurony dadzą lepszy wgląd w choroby związane ze starzeniem się. Być może w końcu opracowane zostaną terapie pozwalające na przeszczep takich komórek osobom z urazami lub chorobami neurodegradacyjnymi."

#7
Moja historia / Odp: Prośba o poradę
04 Marzec 2024, 23:52:59
Część Grzegorz, ja jestem świeży w temacie bo się diagnozuje od wczoraj 🙃... Ale z tego co przestudiowałem od wczoraj a było tego sporo to EMG nie jest definitywne ale jeśli wyjdzie ci ono dodatnie (czyli jak zdiagnozują SMA) kierują cię na dodatkowe badania by to potwierdzić. Ale jeśli będzie ujemne to raczej nie masz SLA. Co do kinezy 42,2 to nie wiem o co chodzi co za badanie to bada ?
#8
Moja historia / Odp: Czy to Sla
04 Marzec 2024, 23:37:45
Mariusz  i co tam u ciebie? Takie zmiany w MRI mogą wskazywać SM. Jak się potoczyła twoja diagnostyka ?
#9
Moja historia / Odp: Prosze o przeczytanie
04 Marzec 2024, 18:37:52
Eweo82 wiesz już co ci jest ?