Formy rehabilitacji przysługujące choremu w ramach NFZ

Zaczęty przez Ogaruus, 25 Wrzesień 2019, 20:37:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ogaruus

Formy rehabilitacji przysługujące choremu w ramach NFZ

Istnieją 4 formy rehabilitacji, które są gwarantowane przez NFZ:

1.   W warunkach ambulatoryjnych – jest to dziesięciodniowy cykl terapeutyczny, gdzie NFZ finansuje do 5 zabiegów dziennie. Jest to najmniej polecana forma rehabilitacji dla chorych na SLA, ponieważ trzeba codziennie dojeżdżać do placówki oraz nie jest to rehabilitacja indywidualna – zazwyczaj na sali zabiegowej kilka osób ćwiczy pod okiem 1-2 fizjoterapeutów.

2.   W warunkach domowych - jeżeli ze względu na brak możliwości samodzielnego poruszania się, nie możesz dotrzeć do placówki rehabilitacji ambulatoryjnej (lekarz musi napisać tę informację na skierowaniu), możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach domowych. Pacjentowi przysługuje rehabilitacja do 80 dni zabiegowych w warunkach domowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do 5 zabiegów dziennie. Bardzo polecamy tę formę rehabilitacji.

3.   W ośrodku lub oddziale dziennym - jeżeli Twój stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, ale nie wymagasz całodobowego nadzoru medycznego możesz skorzystać z zabiegów rehabilitacji leczniczej w ośrodku lub oddziale dziennym. Rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym trwa od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio 5 zabiegów dziennie.

4.   W warunkach stacjonarnych - gdy ze względu na kontynuację leczenia wymagasz kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki medycznej możesz skorzystać z rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych. Czas trwania rehabilitacji neurologicznej zależy od rodzaju prowadzonej rehabilitacji neurologicznej i wynosi od 6 do 16 tygodni. Istnieją ośrodki, które przyjmują pacjentów z respiratorem i/lub PEG-iem.

Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności termin na udzielenie świadczenia ma być możliwie najszybszy i wynikający z możliwości organizacyjnych i zasobów kadrowych świadczeniodawcy.

Można także skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, które nie są dofinansowane z NFZ, ale można starać się o dofinansowanie ze środków PFRON. Wszystkie informacje o turnusach rehabilitacyjnych znajdują się w poradniku  oraz na forum w dziale rehabilitacja w tym wątku: http://mnd.pl/forum/index.php?topic=9462.0

Po włączeniu chorego do Ośrodka Wentylacji Domowej NIE MOŻNA łączyć rehabilitacji z OWD z powyższymi formami rehabilitacji. Można skorzystać z wyżej wymienionych form rehabilitacji, ale trzeba zawiesić pomoc z OWD. Oznacza to, że pacjentowi w tym czasie nie przysługują wizyty zespołu z OWD tj. lekarza 1x w tyg. pielęgniarki 2x, rehabilitanta 2x. Po zakończeniu rehabilitacji odwiesza się pomoc z OWD i wszystko wraca do normy.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

Leszek

  Interesuje mnie skąd to kategoryczne stwierdzenie ,że nie można łączyć rehabilitacji domowej z programem OWD. W tej sprawie kontaktowałem się z podkarpackim
/właściwym dla mnie/ NFOZ i uzyskałem informację ,że można łączyć te dwa programy. Z wyjaśnień wynika ,że ok.2miesiące temu otrzymali z ministerstwa instrukcję na temat interpretacji tego przepisu.W moim przypadku firma która realizuje rehabilitację domową w ramach Funduszu wiedziała o zmianie tych przepisów.Kontaktowałem
 się również z przedstawicielką mojego OWD ,która nie wiedziała o zmianie przepisów i poprosiłem o kontakt z Oddziałem Funduszu w Rzeszowie.Po kontakcie przedstawicielka OWD powiedziała że wszystko jest o.k. Moja żona od 30 sierpnia br.korzysta z obydwu form pomocy równocześnie.
 

Ogaruus

Cytat: Leszek w 29 Wrzesień 2019, 17:47:48Interesuje mnie skąd to kategoryczne stwierdzenie ,że nie można łączyć rehabilitacji domowej z programem OWD. W tej sprawie kontaktowałem się z podkarpackim
/właściwym dla mnie/ NFOZ i uzyskałem informację ,że można łączyć te dwa programy. Z wyjaśnień wynika ,że ok.2miesiące temu otrzymali z ministerstwa instrukcję na temat interpretacji tego przepisu.

Czy podkarpackie NFOZ może wystawić pismo, że w ich oddziale można łączyć te dwie formy rehabilitacji?
Czy da się dotrzeć do instrukcji z ministerstwa?

Byłaby to ogromna pomoc dla chorych z respiratorem.
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

piernik

Hej. Mama dostała dopiero diagnozę i od razu skierowanie do poradni rehabilitacyjnej na zabiegi fizykoterapii (rozpoznanie: stwardnienie boczne zanikowe). Na skierowaniu nie jest napisane nic więcej, jakie to mają być zabiegi i w jakiej formie ani do jakiej placówki się z tym udać. Przepraszam, jeżeli to jest podstawowe pytanie, ale nie wiem czego dalej szukać, do tej pory nie bardzo miałam do czynienia z lekarzami. W mieście jest milion placówek rehabilitacyjnych, czy to powinna być jakaś konkretna, jak ją wybrać i kto będzie decydował co konkretnie jej przysługuje?

Ogaruus

najlepiej wariant numer 3 w dużym szpitalu, jak mama jest w dobrej kondycji i macie jak dojechać. Wtedy, na początku jest wywiad z lekarzem - specjalista od rehabilitacji i on dobiera ćwiczenia. Ja byłam tak 2 razy w wakacje. Miałam 1h indywidualną rehabilitację, 15 minut rowerka, 45 minut logopedę.

Teraz w zimie lepiej wybrać wariant 2.

Koniecznie załatwić trzeba znaczny stopień niepełnosprawności!!!

Przeczytaj poradnik: https://mnd.pl/publikacje-i-poradniki/
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

piernik

#5
Dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy skierowanie, które jest skierowaniem do "poradni rehabilitacyjnej" i pod hasłem cel ma napisane: "zabiegi fizykoterapii" można zrealizować w wariancie nr 3, a nie przypadkiem tylko w wariancie nr 1? Dzwoniłam dziś na oddział rehabilitacji neurologicznej w szpitalu i odsyłali mnie do poradni rehabilitacyjnej, bo tak jest na skierowaniu. Mama jest w dobrej kondycji, to jest początek choroby i nawet sama może dojeżdżać, ale chcemy zawczasu ćwiczyć, bo wiemy, że może się pogarszać.
Jeśli chodzi o znaczny stopień niepełnosprawności to:
mama jest na L4. Praca nie nadaje się dla osoby niepełnosprawnej, więc pracodawca nie dostosuje stanowiska pracy do osoby niepełnosprawnej. Czy mama jeśli mamie uda się uzyskać ten znaczny st. niepełnosprawności to nadal może tam być zatrudniona i być na L4? Czy to się wiąże ze zwolnieniem z pracy?

Ogaruus

musi być skierowanie na oddział dzienny rehabilitacji, żeby była możliwość nr 3.
Nie znam się na pracy. Proszę zadać to pytanie w dziale porady lub grupie na fb: https://www.facebook.com/groups/grupapomocydlachorychnaslaals
Od 19.12.2015 respirator nieinwazyjny
Lepsze jutro było wczoraj!

dorota123

Myślę, ze na L-4 to jak najbardziej może być. 182 dni. Nie będzie miała możliwości powrotu do pracy.To też zresztą różnie jest. Zależy od czynników szkodliwych na stanowisku i lekarza medycyny pracy. KONIECZNIE PILNOWAĆ TYCH 182 DNI. Jeśli były wcześniej jakieś zwolnienia,pracodawca występuje do ZUS-U o podanie informacji ile można być na zwolnieniu.

Johny

Jeśli szukacie fajnego miejsca na turnus rehabilitacyjny to sprawdźcie urocze miejsce w Zakopanem i ich stronę internetową Willa Wojnar Rehabilitacja