Stwardnienie Boczne Zanikowe - forum

Inne => Dyskusja ogólna => Wątek zaczęty przez: INZYNIER w 04 Wrzesień 2012, 01:13:23

Tytuł: Zabawka sterowana za pomocą umysłu
Wiadomość wysłana przez: INZYNIER w 04 Wrzesień 2012, 01:13:23
Sterowanie urządzeniami za pomocą myśli przestało być już domeną filmów SF. Jest to ogromna szansa dla ludzi częściowo lub całkowicie sparaliżowanych, a także perspektywa ułatwienia codziennego życia nas wszystkich, a nawet podstawa do  nowych typów rozrywki. Nad projektami zajmującymi się problemem sterowania myślą pracują naukowcy na całym świecie, w tym również pracownicy chińskiego uniwersytetu w Zhejiang.

Skonstruowali oni system pozwalający na sterowanie myślą kwadrokopterem, a dokładniej modelem Parrot AR Drone 2.0, dostępnym również w polskich sklepach. Zmodyfikowany system sterujący urządzenia współpracuje z hełmem Emotiv EPOC, zawierającego skaner EEG. Dzięki temu wystarczy pomyśleć odpowiednie hasła-klucze, rozpoznawalne przez system takie jak np. nazwy kierunków, a kwadrokopter podąża w wybraną stronę. Co więcej, Chińczycy zmodyfikowali system do tego stopnia, że zaciśnięcie zębów powoduje obniżenie lotu urządzenia, a mrugnięcie oczami wyzwala migawkę wbudowanego weń aparatu fotograficznego.

Co ważne, naukowcy zapowiadają stworzenie ulepszonej wersji swojego systemu, która docelowo ma być montowany w samochodach dla osób niepełnosprawnych.

FlyingBuddy2: Brain Controls A Quadrotor for the Handicapped (Ubicomp 2012) (http://www.youtube.com/watch?v=JH96O5niEnI#ws)
Tytuł: Odp: Zabawka sterowana za pomocą umysłu
Wiadomość wysłana przez: Alekmzq2 w 30 Październik 2012, 12:31:49
Bardzo interesujące, technika idzie naprzód. Teraz tylko czekać na zrefundowanie tych urządzeń...
Tytuł: Odp: Zabawka sterowana za pomocą umysłu
Wiadomość wysłana przez: Kruszynka443 w 13 Styczeń 2013, 16:32:58
Niesamowite, jak rozwija się technologia... chciałoby się spróbować tego osobiście :)
Tytuł: Odp: Zabawka sterowana za pomocą umysłu
Wiadomość wysłana przez: Dominika76 w 23 Kwiecień 2020, 17:57:17
To jak szybko rozwijają się współczesne technologie jest naprawdę niesamowite. Ledwo przypominam sobie dzieciństwo bez komórek, a właściwie to bez telefonu, komputerów, z dwoma programami w TV. Moi rodzice pamiętają czasy bez prądu, aut.. a teraz? Minęło zaledwie kilkadziesiąt lat. To naprawdę niewiarygodne