Opieka nad obłożnie chorym - zbiór porad forumowiczów.

Zaczęty przez RILU, 24 Styczeń 2015, 15:05:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RILU

Pielęgnacja chorych na Stwardnienie Boczne Zanikowe po tracheostomii i gastrostomii

GŁOWA
           
Opadanie głowy
Zanik mięśni obręczy barkowej powoduje opadanie głowy.
Należy pilnować, by głowa leżącej osoby zawsze była prosto ułożona. Nie może być przechylona na bok (tzw. uciekanie głowy zawsze na tą samą stronę), z boku (prawego lub lewego) podpieramy poduszkę np: małym rogalem na szyję, jaśkiem, wałkiem z ręcznika. W ten sposób zapobiegamy przykurczom.

Włosy
Mycie włosów - sprawa indywidualna. Jedni myją co 2 dni, 4 dni, a inni 1x w tygodniu.
Stosować szampony roślinne, jak również płyn do płukania – roślinny.
Suszarką o niewielkiej temperaturze suszyć. Pamiętać należy, by w trakcie mycia włosów odsysać ślinę z ust i wydzielinę z płuc. Nie odsysanie spowoduje zmęczenie chorego i zmniejszenie parametrów wentylacji płuc na okres czasu 60 min, a tego nie chcemy.
Włosy muszą być czesane i odpowiednio upiększone – warkoczyki u kobiety.
Czeszemy 2 razy dziennie i gdy zachodzi taka potrzeba. Przy myciu włosów należy uważać, aby krople wody wymieszane z szamponem nie wpadły do oczu, gdyż oczy się zaczerwienią!

Uszy
Rano myjemy wewnętrzną i zewnętrzną muszlę ucha. Należy unikać przeciągu i dmuchającego powietrza z respiratora prosto w ucho chorego. Często mamy do czynienia z zapaleniem ucha - zamawiamy wizytę domową u laryngologa.

Oczy
Bardzo ważne - oczy zawsze myjemy od kącików zewnętrznych do wewnętrznych.
Przemywamy ciepłą wodą bez żadnych środków myjących jak mydło, szampon itp.
Od czasu do czasu występują zaczerwienienia oczu – stosujemy krople bez salicylu!
Lekarz może wypisać maść do oczu, ale bez salicylu. Po paru godzinach lub dniu zaczerwienienie powinno zniknąć.

Nos
Odsysamy wydzielinę z nosa cewnikiem CH12 - kolor biały, u drobnych osób sprawdza się cewnik CH10 - kolor czarny. Należy pamiętać, by przy tej czynności chory miał zamknięte usta. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wyciągamy z otworów nosowych kuleczki (baby z nosa) – ale wykonujemy to przed odsysaniem. Jeśli tego nie uczynimy przed odsysaniem, to cewnikiem wepchniemy te ,,baby" do gardła.

Jama ustna
Do jej czyszczenia używamy Chlorhexamed dostępny w aptece i rozpuszczamy 8-10 kropli w wodzie. W aptekach jest wiele środków, które się świetnie sprawdzają np. Meridol - działa odkażająco i przeciwzapalnie.
Meridol rozpuszczamy w wodzie - dla nieprzełykających. Natomiast nie rozpuszczamy w wodzie dla jeszcze przełykających. Gazik moczymy płynem i przecieramy dziąsła, wew. poliki, język i zęby.
Na ustach po pewnym czasie narastają płatki z wyschniętej śliny.
Wargi natłuszczamy odrobinką kremu Nivea i po 2 godzinach zwilżoną w wodzie niegazowanej chusteczką higieniczną do nosa przesuwając ją po wardze ,ściągamy płatki z wyschniętej śliny. Wyschnięte płatki ściągają mięśnie ust i przez to usta są otwarte.

Odsysanie jamy ustnej .........cewniki, MRSA
Używamy cewników CH14 z zakrzywioną końcówką i prostych. Wybór zostawiam opiekującym.
(Przy odsysaniu płuc stosujemy tylko zakrzywione. Dlaczego? Prostym cewnikiem za głęboko włożonym w rurkę tracheo możemy uszkodzić rozgałęzienie oskrzeli powodując odleżynę, którą trudno jest wyleczyć).
CH14 - kolor zielony
Odsysamy ślinę znad języka, z lewej dolnej strony i prawej. Nie pędzlować wężykiem tylko wsłuchać się w szum odsysanej śliny. Jeśli nie ma śliny w jamie ustnej to dochodzi tylko szum z samego wężyka z pozostałej w nim śliny, może symulować odciąganie. Dlatego należy opróżnić wężyk zamykając i otwierając powietrze ssące przed odsysaniem. Po każdorazowym przepłukaniu wężyka i cewnika wodą pozostałość płynów przedmuchać jak w/w.
Przy odsysaniu należy uważać, aby nie uszkodzić języka, ozębnej, nie wyłamać zęba itp. Nie wpychać za głęboko. Jeśli chory zaciśnie zębami wężyk to nie wyciągać go, tylko odczekać. Lekko naciskając brodę, a tym samym otwierając szczękę, zwalniamy wężyk z zaciśniętych szczęk. Raptownie ciągnąc możemy wyrwać lub uszkodzić ozębną. Mięśnie ozębnej są bardzo słabe.
Bardzo ważna jest wilgotność powietrza w pokoju 35 do 43% - norma. Jeśli jest mniejsza to stawiamy garnek z wodą w kuchni i gotujemy do momentu, aż wilgotność w pokoju (całym mieszkaniu) będzie w normie. Wilgotnościomierz musi być w pokoju chorego. Praktycznie można użyć nawilżacza  powietrza (kiedyś produkował takie ZELMER). Nawilżacze są bardzo różne, na allegro (polski najpopularniejszy serwis aukcyjny) jest ich bardzo dużo i w granicach 100zł można już kupić dobry i wydajny – taka moja uwaga, więc może warto to dopisać jakoś.
Jeśli chory ma MRSA czyli gronkowca złocistego należy cewnik użyć jeden raz (po jednorazowym odsysaniu wyrzucić).
Jeśli chory nie ma wirusów lub bakterii, można odsysać płuca, a potem jamę ustną. W pierwszej kolejności płuca!!!!! Nigdy odwrotnie!! Po jednym odsysaniu cewnik wyrzucamy.
Można również przeznaczyć jeden cewnik do jamy gębowej wielokrotnie go używając (płukać i przedmuchiwać).
Zawsze jednorazowo używamy cewnika odsysając płuca – za każdym razem nowy cewnik!

Język - przygryzienie, obtarcie od ostrza zęba.
Niestety nadgryzienie języka ostrym zębem to powoduje.
Jeśli jest  dostępny mobilny dentysta – powinien zeszlifować ząb.
Nadal wykonujemy czyszczenie jamy ustnej jak wyżej opisałem.

Przygryza się język przy szczękościsku, który likwidujemy przez rozluźniające {mięśnie i stawy twarzoczaszki}, systematyczne ćwiczenia logopedyczne. Korzystamy z zaleconego przez neurologopedę sprzętu np. specjalnie dobranych gryzaków, tzw. patyków, specjalnego wibratora z różnymi łopatkami do masażu mięśni i stawu twarzoczaszki, masaż i ćwiczenia ze smoczkiem usprawniają nie tylko język, także wargi.

Zęby .........
Na oddziale chirurgii szczękowej doskonale wiedzą jak postępować. W szpitalach istnieją wirusy i bakterie. Chorzy na SLA ryzykują zakażeniem się.
Poza tym był u nas dentysta mający pod opieką wielu chorych na SLA i jak niżej tak się wypowiedział :
Usuwanie zębów w szpitalu chorym na SLA jest niebezpieczne – może nastąpić zgon. Zęby usuwają pod narkozą i do tego wszystkie ! Mięsień sterujący i odróżniający pokarm, wydech i wdech powietrza nie pracuje, nie zamyka wejścia do tchawicy i gardła . Nikt nie wie i nie będzie wiedział w jakiej pozycji teraz się znajduje – po sekundzie może się zmienić i trwać np parę godzin lub minut w niebezpiecznej pozycji. Do szlifowania zębów potrzebna jest woda chłodząca a poza tym pojawia się krwawienie.


SZYJA

Tracheostomia ...........
Jest to otwarta rana, wycięty otwór służy do umocowania rurki tracheo przez którą podawane jest powietrze do płuc utrzymujące nasycenie tlenu w ciele chorego. Norma kliniczna od 90% do 98% Niektórzy mają nawet 99%. Norma domowa w BRD jest 98%.

Gdy zauważymy znaczny spadek saturacji to:
- w pierwszej kolejności odsysamy z rurki tracheo i z jamy ustnej, sprawdzamy czy się podniosła i czy puls jest w normie, jeśli nie to:
- wymieniamy rury od respiratora i filtry, nie pomogło i utrzymuje wysoki puls to:
- dopytujemy chorego, czy coś go boli? Jeśli tak, to co? I wymieniamy: głowa, gardło, brzuch. W trakcie wywiadu mierzymy temperaturę. Czasami silny ból głowy, gardła lub brzucha, podwyższona tempo. Migotanie przedsionków serca są przyczyną obniżonej saturacji i wysokiego tętna. Na ból głowy lub gardła podajemy środek p/bólowy. Na ból brzucha nie wolno Nam podawać leku i robić ciepłych okładów!!!
Jeśli przyczyną jest kilku dniowe zaparcie to, podajemy sprawdzony środek przeczyszczający np. naturalny kefir, lewatywa, herbata ziołowa.
Ból głowy, gardła lub brzucha, podwyższona temp. migotanie przedsionków serca są przyczyną obniżonej saturacji i wysokiego tętna.
Przyczyną niskiej saturacji przy normalnym pulsie może być nieprawidłowa rehab. stawu barkowego, który rozciąga klatkę piersiową i tym samym ułatwia oddychanie. Parę razy, rozkładamy raz jedną rękę poziomo, potem drugą, bezboleśnie do wyczuwalnego oporu, przy pomocy opiekuna (leżymy płasko, głowa też). Następnie wyk. ćwiczenie w pionie czyli ręka za głowę. Jeśli to ćwicz. sprawia ból, jest niski zakres ułożenia ręki to, gonić do pracy rehab.
Masaż mięśni szyi usprawnia połykanie śliny - ćwiczenia z neurologopedą.

Część rurki tracheo jest usadowiona w tchawicy. Głębokość musi być odpowiednio dopasowana, w żadnym przypadku nie może dotykać do dolnej ścianki gdzie rozdziela się tchawica na lewe i prawe płuco. Za głęboko wciśnięta rurka może zasilać tylko jedno płuco co spowoduje zapalenie drugiego nie wentylowanego. Oprócz tego może powstać niebezpieczna odleżyna ( od za głębokiego odsysania cewnikiem )
Jeżeli wszystko jest w normie, możemy mówić o pielęgnacji stomy.
Ze strony medycznej
Gdy stoma zarasta prosimy Laryngologa o wycięcie odrostów lub zniszczenie chemicznie (srebrnym nitratem) odrośniętych tkanek. Odrosty utrudniają wymianę rurki tracheo (cykliczna wymiana w zależności stanu stomy – co 7 dni, co 14 dni – norma, lub co 18 – najpóźniej).
Chirurgiczne usuwanie ziarniny jest ostatecznością, i tak będzie się tworzyć, jest to, naturalny proces gojenia ran. W Polsce likwidujemy ziarninę azotanem srebra Argentinum 0,5%, na receptę Podobnie postępujemy z ziarniną przy PEG'u.
Rana codziennie przy zmianie multikompresu musi być czyszczona specjalną sterylną chusteczką nasączoną specjalnym płynem dezynfekcyjnym lub wystarczy obmywanie gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Po wymianie rurki po 2 dniach w przeciągu tygodnia usuwamy wyschniętą krew w postaci grudek.

Rurka tracheo i wężyk harmonijkowy.........
Rurka tracheo posiada balonik (w skrócie Cuff z ang.) który umiejscowiony jest na końcu rurki. Balonik pompujemy poprzez zewnętrzny zaworek wstający z małego balonika kontrolnego. Balonika kontrolnego nie wolno naciskać palcami!
Cuff napełniamy powietrzem rozpierając balonik-cuff w tchawicy. W ten sposób mocujemy rurkę przed wyślizgnięciem się ze stomy np:. przy lagerowaniu, przy wymianie opaski mocującej rurkę, zmianie opatrunku itp czynnościami pielęgnacyjnymi.
Polecam zastosowanie opaski do unieruchomienia wężyka harmonijkowego.
Najważniejszym aspektem, który ma wpływ na stan pacjenta jest cogodzinne sprawdzanie ciśnienia powietrza w Cuff-ie (baloniku). Do tego służą specjalnie dostosowane pompko-ciśnieniomierze. Na tarczy zegarowej tego pom..ciś..oznaczono kolorem zielonym prawidłowe ciśnienie Cuff-u. Natomiast kolorem czerwonym za duże ciśnienie. Na pom-ciśn....naciskając  przycisk wypuszczamy powietrze lub napełniamy ściskając gruszkę gumową, tym samym ustalając prawidłowe ciśnienie.
Jeśli pielęgniarki nie będą sprawdzać i dopompowywać aby ciśnienie Cuff-u było w normie:
Ślina z gęby będzie płynąć do płuc (szczególnie u leżącego na plecach u którego głowa leży prosto (nie na lewej lub prawej stronie). Po takiej pielęgnacji chory zachoruje na zapalenie oskrzeli czyli płuc (dotyczy SLA)
Balonik Cuff sukcesywnie niedopompowywany jest niebezpieczny przy SLA, grozi nawet zejściem chorego. Zdarzyć się może ale bardzo rzadko, że ciśnienie opadnie poza zieloną strefę.

Na rurkę tracheo wciskamy wężyk harmonijkowy, który połączony jest z filtrem HF wyłapującym wilgoć i bakterie.
Filter i wężyk wymieniamy 2 razy dziennie, jeżeli chory wydziela dużo wilgoci, pary itp.
Woda zawarta w powietrzu respiratorowym pod wpływem temperatury skrapla się w wężyku harmonijkowym i filtrze, co ma zły wpływ na jakość wentylowania chorego
Nasadka fajkowa wężyka jest tak skonstruowana ,że możemy nią kręcić (po uprzednim zluzowaniu łożysk plastykowych) i wyprofilować wężyk. Zazwyczaj od producenta otrzymujemy wężyki harm.. w kształcie łuku. Dlaczego o tym piszę? Wężyk niewyprofilowany tzn. niezluzowany działa jak sprężyna, łożyska plastykowe nie działają.
Co za tym idzie, rurka tracheo jest mocno ciągnięta np: w prawo - stoma czyli rana zacznie krwawić, przepuszczać wydzielinę, zaczerwieni się a tego nie chcemy. Pacjent odczuwa ból. To jest jeden z głównych grzechów w pielęgnacji.
Jak to sprawdzić? Zdejmujemy nasadkę wężyk..harm..z rurki tracheo. Otwór nasadki musi widzieć otwór rurki tracheo. Jeżeli nasadka odkręci się o 180 stopni a powietrze dmuchane będzie na sufit, to jest ten przypadek. Pielęgniarka lub pielęgniarz przysparza cierpiącemu choremu jeszcze więcej cierpienia, bólu, wykrzywianie twarzy – niezadowolenie. Należy pamiętać, że chory na SLA nie potrafi się bronić, nie mówi, jest bezwładny itd.

Bez żadnego trzymania palcami nasadki wężyka harmonijkowego. Otwór nasadki musi widzieć otwór rurki tracheo tzn. powietrze dmucha z nasadki w kierunku prostopadłym do podłogi. Nasadzona fajka węż..harm na rurce musi mieć 90 stopni w każdym kierunku - wschód, zachód, północ i południe do płaszczyzny szyi (STOMY).
Analogicznie: słup telegraficzny umocowany w ziemi stoi pionowo w każdym kierunku Pn, Pd, wsch, pod kątem 90 stopni. To jest bardzo ważne dlatego powtarzam. Jeżeli rurka tracheo będzie ciągnięta przez wężyki i węże nastąpi odleżyna od balonika (CAF-u) w tchawicy. Brzeg rany z lewej lub prawej strony będzie uciskany. Pacjent to odczuwa. (Lekarze mogą najlepiej sami na sobie to sprawdzić a potem się mądrzyć!)

Piszę o plastykowych rurkach tracheo wzmacnianych. Inne nie spełniają wymogów i są wręcz niebezpieczne dla chorego na SLA. Rurki tracheo zdjęcia związane z SLA (udostępnię na końcu tego wszystkiego).

Wymiana rurki tracheo - przygotowanie do wymiany
Chory musi być poinformowany o tym zabiegu.
1. włączamy tlen na 0,5 litra
2. przygotowujemy rękawiczki sterylne i cewniki
3. cęgi do rozszerzania stomy – mięśnie mogą zamknąć otwór rany po wyciągnięciu starej rurki.
4. w rękawiczkach sterylnych trzymamy nową rurkę tracheo
5. Pompujemy CAF sprawdzając szczelność
6. Na napompowany CAF cienko rozsmarowujemy po powierzchni balonika Xylocainę lub Protosan
Należy pacjenta odsysać (płuca i gęba).
Dzień przed wymianą inhalujemy płuca.

Wymiana rurki tracheo
Najlepiej gdy przy wymianie uczestniczą dwie osoby.
Pierwsza osoba, wyciąga powietrze strzykawką 12 ml powietrza z CAF-u,
Druga osoba, wyciąga starą rurkę z tchawicy
Pierwsza odsysuje bezpośrednio z otworu wydzielinę z krwią
Druga, wkłada nową rurkę do tchawicy, zakłada nasadkę wężyka harmonijkowego na nową rurkę i pompuje do CAF-u  powietrze – ustawiając pożądane ciśnienie w baloniku,
Pierwsza odsysa płuca i gąbę
SAMA WYMIANA trwa najdłużej 6 sekund – reszta to już pielęgnacja stomy.
Na palcach lewej ręki i prawej chorego są oxymometry mierzące nasycenie tlenem.
Po wymianie należy stetoskopem osłuchać płuca, czy nie ma obcych szmerów.

Z Cuff-u wyciągając powietrze należy tak wyciągnąć aby fałdy Cuff-u były miękkie. Twarde fałdy przy wkładaniu i wyciąganiu rurki uszkadzają brzegi rany (otwartej czyli tracheostomy).

Węże Respiratora nigdy nie mogą ciągnąć rurki tracheo – muszą być umocowane tak aby nie przysparzały i dodawały więcej cierpienia już cierpiącemu choremu na SLA !!!


AMBU - ręczna wentylacja płuc (przy respiratorze powinien być zawieszony AMBU).
Powinien pasować do rurki tracheo i do maski.
Działanie AMBU
Ambu, to oprócz ssaka podstawowy sprzęt, który każdy posiadający na stanie chorego z SLA  powinien mieć w domu, w zasięgu wzroku.
Ta gumowa gruszka to jest coś, co naprawdę ratuje życie. Jest wystarczająca do utrzymania czyjegoś oddechu przez dłuższy czas. W sytuacji gdy popsuje się respirator, długotrwała awaria prądu, to musimy przejść na wentylację ręczną workiem Ambu. Bez dodatkowej podaży tlenu worek samorozprężalny umożliwia wentylację powietrzem atmosferycznym, czyli tlenem o stężeniu 21%. Na co dzień używamy Ambu do ewentualnego "przedmuchania" chorego w trakcie odsysania z rurki tracheotomijnej (parę "psików" workiem Ambu powoduje lepsze przetkanie zatkanych wydzieliną płuc – gdy się ta oderwie można wrócić do ponownego odsysanie).


KLATKA PIERSIOWA

Kładąc dłoń na klatce wyczuwamy wytwarzany dźwięk przez gromadzącą się wydzielinę i podejmujemy decyzję (tak lub nie) o odsysaniu.
Płuca odsysamy co 1,5 do 2 godzin – po inhalacji nie częściej jak 40 min, wyciągając zluzowaną wydzielinę. Jeśli wydzielina nie zluzuje się, to uważam, że zastosowano zły medykament. Najlepiej działa Sabutamol – sól niespecjalnie działa i wartości wentylacji spadają co widać na dysplay respiratora. Przed inhalowaniem można podać do PEG-a - NAC lub ACC (jedną tabletkę dziennie). Lek wykrztuśny ma zły wpływ na mięśnie, osłabia je.


BRZUCH

Pielęgnacja PEG-a. PEG czyli gastro-sonda
Po wstawieniu PEG-a stosujemy opatrunki przewiewne. Gdy rana się zasymiluje to stosujemy opatrunek mały specjalny do PEG-a. Nie stosujemy Octaniceptu – wywołuje zaczerwienienia skóry wokół rany. Zapalenie likwidujemy maścią Dermatol itp.  

Pokarm – powietrze w żołądku
Gdy chory leży (na stałe) przygotowujemy ręcznik i papierową kuchenną rolkę. Kładziemy ręcznik na kołdrę, a papier z rolki na ręcznik. Wężyk z PEG-a otwieramy (odkręcając korek itp). I wypuszczamy powietrze zwalniając klamrę zaciskową wężyka.
Podając pokarm należy uważać aby w strzykawce 100ml nie było powietrza!!!


PEG – KARMIENIE

Głowa uniesiona wyżej, by jedzenie nie ulewało się buzią i nosem. Pokarm podajemy powoli tak, by nie rozpychać żołądka.
Organizm chorego stopniowo przyzwyczajamy do jedzenia medycznego. Przez pierwsze 5 dni rozcieńczamy przegotowaną wodą w proporcji 1:1, a w kolejnych dniach zwiększamy stężenie jedzenia w proporcji 2:1. Po 2 tygodniach można podawać nierozcieńczone jedzenie. W ten sposób unikniemy sensacji w postaci: wymiotów, nudności, biegunek oraz rozwolnienia.

Pamiętaj!!! po każdym karmieniu zmieniaj położenie zaciskającego klipsa na wężyku PEG-a. ;D 


RĘCE I NOGI CZYLI KOŃCZYNY

Palce rąk i stóp po pewnym czasie odkształcają się.
Nikt nie ma na to wpływu. Może fizjoterapeuta opóźnić progresję?

Odkształcają się palce stóp, palce rąk.
Potrzebny jest Podolog do usuwania zastrzałów paznokci.
Poprzez zanik mięśni następują wykrzywienia, a przy tym zapalenia palcy nóg - stosowana jest maść Betaisadona, Fucidine, Ichtiolowa itp.
Paznokcie u stóp trzeba regularnie obcinać i zawsze prosto, nie mają wtedy tendencji do wrastania. Przed obcinaniem, ciepłym okładem rozgrzać palce stóp albo zastosować zmiękczacz do paznokci.
Palce stóp należy kilka razy dziennie masować i uciskać, poprawia to krążenie.
Dobrze jest podkładać pod pięty wodne poduszeczki. Do sterylnej rękawiczki wlać trochę wody i zawiązać na supeł, tak jak balon i podłożyć pod piętę – (pomysł Marii).

Nogi
Aktywni chorzy (przy pomocy komputera łączą się ze światem zewnętrznym) w ciągu dnia leżą na plecach, nogi wtedy muszą być w lekkim rozkroku tak, by uda i kolana nie stykały się. Pod kolana podkładamy wałek z miękkiego koca np. flanelowego, co zapobiega bolesnym zastojom w nogach.
Pośladki systematycznie oklepywać dla ukrwienia i smarować preparatami przeciwodleżynowymi.
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

RILU

#1
Załatwianie potrzeb fizjologicznych – nocnik lub pampersy.
Rozwolnienie – Imodium lub Lopedium.
Zakażenie bakteriami dróg moczowych – antybiotyki np: Levofloxacin, gdyby przy tym zapaleniu płuca nie były czyste to dodatkowo Unasyn – i tu może wystąpić rozwolnienie. Dlatego profilaktycznie przy Unasyn należy podawać rano i wieczorem po dwie ampułki Lopedium.
Po zakończeniu okresu podawania antybiotyku trzeba odbudować florę czyli potrzebne bakterie w jelitach. Podajemy jogurt naturalny.


Respirator

Respirator - wspomaga oddychanie lub całkowicie zastępuje pracę płuc, gdy mięśnie płuc przestały pracować - wcześniej lub później chory na SLA przestanie samodzielnie oddychać.
Respiratora wewnętrzna bateria pracuje jak bateria komórki telefonicznej. Należy codziennie respirator odłączać od zasilania, czyli pozwolić mu pracować w dopuszczalnych godzin na baterii. Baterie zasilają respirator, jeśli nastąpi przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej.
W zależności od typu respiratora od 1,5 godziny do 5 godzin.
Niektóre respiratory posiadają 2 baterie wew. i wtedy pracują dłużej bez zasilania z sieci.
Baterie zew.(do podpinania) należy 1x w miesiącu naładować.
Jeżeli chory na SLA chce żyć musi zgodzić się na tracheostomię i gastrosondę czyli PEG-a


Pompka i miernik ciśnienia w Cuff-ie (czyt.CAF)- czyli balonik wewnątrz tchawicy.

Wskazówka na tarczy zawsze musi wskazywać zielone pole. Wtedy jest odpowiednie ciśnienie powietrza w baloniku (Cuff-ie).
Na obrazku nie widać ale zapewniam, że pompka ma wylot, na który wciskamy zaworek (małego balonika od rurki tracheo). Małego balonika nie wolno łapać, naciskać palcami - łapiemy za zaworek.
Natomiast strzykawki używamy tylko przy wymianie rurki tracheo.
Strzykawką nie można uzupełniać ciśnienia, ponieważ nie wiemy, ile wpompujemy i odleżyna w tchawicy murowana.


Oxymetr palcowy zwany również Pulsooxymetrem itp.  
Zakładamy go na palec chorego i odczytujemy zawartość tlenu we krwi, czyli saturację lub nasycenie krwi tlenem w % (procentach), palce ręki powinny być ciepławe, letnie lub ciepłe ale nie zimne.


Osadzenie rurki
Rurka tracheo zbrojona z wtopionym srebrnym drutem

Redukcja wydzielanej śliny w jamie ustnej
Stosujemy plastry Scopoderm
oraz następujące tabletki :. Amitriptylina ,Bascopan i inne.
Wybieramy medykament z najlepszym działaniem zaczynając od najmniejszej dawki.
Wykorzystywane jest działanie uboczne medykamentów, ponieważ nie istnieje lek redukujący ślinę.

SCOPODERM
Przyklejamy na wyczuwalne wgłębienie za uchem.Pompa do odsysania wydzieliny płucnej i śliny

Opaski szyjne do rurki tracheo


Opatrunki pod PEG i rurkę tracheo

Robimy z gazików sterylnych 7,5 x 7,5 nacinając w połowie literę Y.
Pod PEG zakładamy 1 gazik i pionowe rozcięcie zaklejamy w poprzek plastrem, tak by plaster nie wychodził poza gazik. W ten sposób chronimy skórę ciała przed odparzeniem i uczuleniem od plastra.
Pod rurkę zakładamy 2 lub 3 gaziki, wciągu dnia mokre gaziki wymieniamy na suche.

Opatrunek do tracheostomii (nożyczkami docinamy odpowiednią wielkość pasującą do rurki tracheo).  
W żadnym przypadku nie chwytamy lub dotykamy powierzchni opatrunku gołymi palcami .
Obcinamy opakowanie wokoło, aby biała i srebrna powierzchnia opatrunku była przykryta wyciętymi wycinankami. Dezynfekujemy dłonie lub wkładamy rękawiczki sterylne. Nożyczkami wycinamy kształt opatrunku odpowiednio pasującym do stomy. Kant opatrunku nie może podpierać
brody ponieważ wystąpi zaczerwienienie i pocenie.


Zapobieganie Przed Odleżynami czyli DEKUBITUS

Łóżko rehabilitacyjne + materac przeciwodleżynowy to podstawa dobrej opieki nad chorym

Obłożnie chorym (stale leżącym w łóżkach) na SLA powinno się co trzy godziny zmieniać pozycję leżenia w niżej opisanej kolejności przez lata :
3 godziny na prawym boku pod kątem 30 stopni,
następnie 3 godziny na plecach - oparcie podnieść dosyć wysoko np. 45 do 50 stopni i zmierzyć saturację i stan zadowolenia chorego (jak chory będzie się dobrze czuł - to podnosimy oparcie, niemalże do pozycji siedzącej),
i potem 3 godziny na lewym boku pod kątem 30 stopni.

I tak przez 24 godziny - wiele lat.

Od razu po ułożeniu chorego należy sprawdzić naciąg opaski szyjnej rurki tracheo. Od strony poduszki jest zazwyczaj za bardzo naciągnięta, a po drugiej stronie poluzowana - trzeba wyrównać naciąg opaski.
Jeżeli sytuacja tego wymaga układamy chorego na 60 minut na boku pod kątem 60 stopni.

Gdy wydzielinę z płuc jest trudno odsysać i gdzieś tkwi w dolnej części płuc. Jeśli wiemy która strona jest zalegana przez wydzielinę, to ten zalegany bok musi być u góry.
Potem chorego kładziemy na plecy i dodatkowo łóżko ustawiamy skośnie, tak aby głowa była maksymalnie na dole, a nogi w górze. Czekamy z 15 minut i odsysamy wydzielinę z płuc.
Po odsysaniu ustawiamy chorego do pozycji półsiedzącej.


Uwalnianie flegmy z płuc - sposoby

Oklepywanie
Oklepujemy zawsze od dołu pleców w kierunku głowy (w przestrzeni między kręgosłupem a łopatką i powyżej nerek), ręką ułożoną w daszek tzn. lekko zgięta dłoń z palcami i kciukiem złączonymi razem. Uderzenia muszą być zdecydowane i częste i trwać ok. 5 min. Wentylowany i z PEG-em chory leży na boku. Oklepujący musi poczuć zmęczenie tą czynnością.
Najlepsze efekty daje powtarzanie oklepywania 4-5 razy dziennie. Najważniejszy jest poranny seans. Dokładne oklepywanie jest bardzo ważne również wieczorem, tuż przed snem.

Wstrząsanie żeber
Łóżko ustawiamy skośnie, głowa chorego na dole a nogi na górze.
Obydwie dłonie przykładamy do dolnej części lewej i prawej strony żeber chorego.
Wstrząsając przesuwamy dłonie w kierunku górnej części żeber lekko przywierając i zmniejszając nacisk dłoni. Wystarczy 3 raz. Po 10 minutach odsysamy uwolnioną płucną flegmę.
Istnieją specjalne urządzenia do oklepywania tzw. wibratory o różnych drganiach. Nie wolno wibrować nim po kręgosłupie !!!


Mycie ciała

Mydło "Biały Jeleń" jak najbardziej należy polecać do higieny chorego. Mydło to występuje również w płynie. Istnieją również żele Isana o różnych zapachach, np. Aloes, Kokos itp.
Płyn do higieny intymnej w myciu ciała bardzo dobrze się sprawdził.
Wyżej wymienione mydła nie uczulają.


Podnośnik i waga do ważenia chorego


Wyjątkowa sytuacja przy wymianie rurki tracheo

Po wyciągnięciu rurki tracheo rana może się skurczyć tak, że nie będziemy mieli możliwości włożyć w otwór (w stomę) nowej rurki tracheo. Jest to wielki problem. Do rozwarcia ściśniętej, skurczonej rany używane są cęgi rozszerzające otwór stomy (rany). Cęgi są bardzo potrzebne przy wymianie rurki tracheo. Jeżeli nie uda nam się rozszerzyć rany na otwór przyklejamy plaster, choremu zakładamy maskę i pompujemy powietrze respiratorem lub AMBU dodatkowo doprowadzając tlen do respiratora lub do AMBU. Wcześniej dzwoni ktoś po pogotowie z lekarzem (sanitariusze tu nic nie mają do szukania). Jeśli mamy szczęście i rana się rozluźni, to możemy spokojnie włożyć nową rurkę tracheo.

Strach chorego i nie wiem co jeszcze ma na to wpływ. Niestety istnieją takie przypadki raptownego zamknięcia się rany. Występują bardzo rzadko i dlatego te cęgi przy wymianie rurki powinny leżeć na stole i aby w razie wystąpienia tej sytuacji szybko reagować.
Oczywiście, że cęgi powinny być w sterylnym pojemniku i niewidoczne dla chorego, aby nie przysporzyć jeszcze większego strachu.

Cęgi do rozwierania rany


Pachwiny, Pachy i Podpiersie - pielęgnacja
Jeśli stwierdzimy zaczerwienienia od przepocenia myjemy tę część ciała. Potem na suchą skórę rozprowadzamy maści np. Multilind lub Cynkową lub Bepanhten w celu uzdrowienia skóry.
Podkładamy materiał opatrunkowy aby dochodziło powietrze.
Inhalacja płuc
Dlaczego ją robimy?
Gdy płuca zalega gęsta wydzielina, parametry wentylacji spadają to inhalujemy płuca, aby rozcieńczyć tę wydzielinę, a następnie ją odsysamy.
Do inhalacji stosujemy tylko leki do niej przeznaczone, uzgodnione z lekarzem.
Leki mają różne działanie, np. rozszerzają płuca inne rozcieńczają wydzielinę itd.

Sól w płynie NaCl (roztwór soli do inhalacji płuc)
Salbutamol


Cewniki
[img width=200 height=187.96875]http://www.okruchyzycia.pl/typo3temp/pics/e431940a4d.gif[/img]
Agregat prądotwórczy domowy do respiratora


Agregat wytwarzający tlen z regulacją ilości tlenu


Urządzenia Komunikacyjne dla chorego na SLA
Chory całkowicie sparaliżowany jest pozbawiony komunikacji ze światem. Chorzy po zaniku mowy nie są w stanie z nami się porozumieć. Chorzy, u których jeszcze palce ręki w jakikolwiek sposób funkcjonują również po paru miesiącach nie będą w stanie użyć palców do napisania czegokolwiek. Komunikacja z nimi nie funkcjonuje!
Dla chorych są dostępne lub będą urządzenia komunikacyjne. Chory sterując oczami, sterując srebrną nalepką na czole, sterując falami mózgowymi może się porozumiewać z otoczeniem i ze światem. W ten sposób dowiemy się, co choremu dolega i o jego potrzebach fizjologicznych.

Najprostszy sposób porozumiewania się z chorym
Najprostszy sposób porozumiewania się z chorym to układanie zdania przez chorego wskazując litery w zeszycie jak na zdjęciu.
Chory w jakiś sposób potwierdza, że to ta litera np. przymyka powieki, uśmiechem itp.
(na zdjęciu Tadeusz i Wiesia z Forum)
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

RILU

Cytat: teresa w 31 Styczeń 2015, 14:05:55No zgoda. Dostałam już ten tekst, czytrałam i wg. mnie jest gotowy do opublikowania. le jak masz jakieś zastrzeżenia to nie zamykam. Daj znać jak będzie wsystko gotowe:)
Pozdrawiam.

Kwiaty dla ślicznych Pań -bardzo dziękuję
No to zamykamy Vademecum.
Dziękuję za współpracę Bercie2014,Marii ,Wiesi ,Teresie ,Magdzie 83 i innym współtwórcom Zbioru Porad.
Koniec,The End, Ende -  :-* :-* :-*  :P

Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.

RILU

Ukazaly sie na rynku ASTRA 150 ;Bardzo latwe w obsludze
sa lepsze od Weimann. Weimann kilkakrtnie ulegaly awarii .Dobrze ,ze mialem zapasowy tzn.drugi
Jadwiga byla wentylowana przez ostatnich 7 lat ASTRA 150.
Trzeba żyć tak aby każdy dzień  był piękny.