Dieta dla mózgu :)

Zaczęty przez Flower, 05 Luty 2017, 15:17:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Flower

05 Luty 2017, 15:17:16 Ostatnia edycja: 08 Luty 2019, 11:56:09 by Ogaruus
Tak bardzo potrzeba nam świadomości, że mimo wszystko możemy zrobić coś dla siebie dobrego.
Bez wątpienia możemy.
Polecam wszystkim przeczytanie książki Zbożowa Głowa, autor jest cenionym neurologiem. Link z recenzją podaję poniżej. Proszę przemyśleć i z optymizmem do dzieła..............
Pozdrawiam :)

http://www.empik.com/grain-brain-zbozowa-glowa-ziarno-prawdy-o-mozgu-i-jego-cichych-zabojcach-pszenicy-weglowodanach-perlmtter-david-loberg-kristin,p1112632701,ksiazka-p

Flower

06 Luty 2017, 22:04:06 #1 Ostatnia edycja: 08 Luty 2019, 11:55:00 by Ogaruus
 NAJLEPSZA DIETA dla mózgu - więcej węglowodanów, tłuszczów i witamin

Autor: Natasza Socha-Chyrzyński
Podobno od złego jedzenia nasz mózg może się skurczyć. Aby prawidłowo funkcjonował, musi być odpowiednio dożywiany.

Mózg człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej diety bogatej w węglowodany, proteiny, tłuszcze oraz witaminy A, C, E i wszystkich z grupy B. Zbyt długie przerwy w dopływie energii powodują osłabienie koncentracji i logicznego myślenia.

Koniec z jedzeniem przetworzonym
Zbyt duża ilość tłuszczów trans w diecie może spowodować, iż nasz mózg się skurczy, a wszelkiego rodzaju testy związane z pamięcią i sprawnością umysłową, zdecydowanie nie wypadną najlepiej. Margaryna, chipsy, frytki, zupy w proszku czy fast foody to najgorsza z możliwych diet dla mózgu. Im więcej ,,złych" tłuszczów, tym większe kłopoty z koncentracją i logicznym myśleniem. Co gorsza - taka dieta zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Glukoza - tylko mądrze serwowana
Glukoza przenika do krwi i daje neuronom energetycznego kopa. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dostarczać jej zbyt gwałtownie. Batonik zamiast śniadania spowoduje, że poziom cukru we krwi wprawdzie szybko wzrośnie, ale jeszcze szybciej opadnie, a my znowu poczujemy ochotę na ,,coś słodkiego". Najlepszym sposobem na zwiększenie zaopatrzenia w glukozę jest spożywanie słodkich napojów na pół godziny przed pożądanym wzrostem aktywności umysłowej. Taka forma jest bardzo łatwo przyswajalna i szybko trafia do naszej krwi.

Białe pieczywo powoduje zaburzenia koncentracji
Wszelkiego rodzaju białe pieczywo - bułki, chałki, drożdżówki, a także makaron czy ryż mają wysoki indeks glikemiczny, który powoduje nagłe skoki glukozy - a więc  nieregularne dostawy paliwa do mózgu. Stąd już tylko mały krok do zaburzeń koncentracji i spowolnienia procesów racjonalnego myślenia. O wiele zdrowsze są węglowodany złożone, bogate w błonnik - ciemny ryż, kasze, owsianka czy warzywa strączkowe, których trawienie trwa długo, a energia uwalnia się stopniowo.

Idealna dieta dla mózgu
Co zatem jeść, aby być mądrym? Przede wszystkim ryby, które są bogate w kwasy omega 3, a jak udowodniono - brak tego kwasu przyczynia się do powstawania depresji. Z kolei orzechy pobudzają pracę mózgu. Z tych samych powodów warto też jeść ciemne pieczywo z nasionami oraz kasze. Pamiętajmy też o jajkach, gdyż są one bogate w tzw. prekursory acetycholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za zapamiętywanie słów. Dopamina powoduje, że jesteśmy czujni i skupieni, a jednocześnie pełni energii. Postawmy więc na rośliny strączkowe, mięso (duszone lub gotowane) i owoce morza. Uważajmy na kawę - bo choć kofeina poprawia myślenie, to blokuje również przyswajanie żelaza - pierwiastka istotnego dla wydolności mózgu. Poza tym bardzo szybko wypłukuje magnez, który zwiększa zdolność do zapamiętywania informacji.

Ostatni posiłek - 2 godziny przed snem
Pamiętajmy, że po posiłku nasz żołądek jest zmuszony do trawienia, w które zaangażowane jest również serce, wątroba oraz nerki. To wszystko powoduje, że nasz mózg nie może spokojnie odpocząć. Tymczasem podczas snu w naszym mózgu dokonuje się tzw. konsolidacja śladów pamięciowych. Informacje, które zostały do mózgu wprowadzone podczas dnia - nocą są kodowane i zapisywane. Dlatego też nasz sen powinien być spokojny i niczym nie zakłócony. Ostatni posiłek zjedzmy najpóźniej dwie godziny przed położeniem się spać.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/najlepsza-dieta-dla-mozgu-wiecej-weglowodanow-tluszczow-witamin_39009.html

Flower

06 Luty 2017, 22:10:11 #2 Ostatnia edycja: 08 Luty 2019, 11:55:12 by Ogaruus
Lwia grzywa (soplówka jeżowata)

Lwia grzywa, zwana też soplówką jeżowatą, jest grzybem leczniczym, który był używany przez tysiące lat w Azji jako potężny środek medycyny naturalnej. W ostatnich badań przeprowadzonych przez japońskiego dr Hirokazu Kawagishi, wykazały, że pozytywny wpływ preparatów soplówki jeżowatej związany jest z ich indukującym wpływem na aktywność nerwowego czynnika wzrostu (ang. NGF - nerve growth factor). Czynnik wzrostu nerwów jest bioproteina, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i regeneracji neuronów w mózgu. Brak NGF jest uważane za jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera i innych chorób zwyrodnieniowych mózgu. NGF jest wymagany przez mózg i ważne neurony czuciowe znajdujące się w całym ciele, aby cały układ nerwowy był mocny, wytrzymały i zdrowy. NGF może również stymulować wzrost nowych neuronów w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. NGF jest podstawowym białkiem odpowiedzialnym za wzmocnienie i naprawę zaburzeń neurologicznych i przebudowę sieci nerwowych w mózgu i całym ciele.

Poszczególne związki występujące w grzybni soplówki są jednymi z najsilniejszych induktorów NGF wszystkich naturalnych związków znanych człowiekowi. Składniki soplówki jeżowatej przenikają barierę krew-mózg, co jest podstawowym warunkiem skutecznego działania danej substancji na ośrodkowy układ nerwowy. Ekstrakt jest w stanie pobudzić NGF, co ma zasadnicze znaczenie dla rozrostu i życia neuronów. Pobudza mielinizację, czyli tworzenie się otoczki zbudowanej z mieliny na włóknach nerwowych.

Wykazano również, że soplówka wpływa na zmniejszenie płytek amyloidowych, które zaburzają przekaźnictwo nerwowe w mózgu. Amyloid to szkodliwe białko, które utrudnia funkcjonowanie nerwów i pojawia się przede wszystkim przy chorobie Alzheimera i innych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona.

Flower


wa30po

od zawsze wiemy ze dieta miala olbrzymi wpływ także na mozg
dobrze ze pojawiaj się książki na ten temat,
pomagające nam lepiej dzialac, przeczytałem i korzystam :D