BMAA jest neurotoksyną wytwarzaną przez sinice, mikroskopijne organizmy o prostej i archaicznej budowie występujące niemal wszędzie np. w glebie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Miami zbadali czy w mózgach osób zmarłych z powodu chorób neurodegeneracyjnych, znajdują się ślady toksyny BMAA. Przeprowadzono badania autopsyjne 13 chorych na SLA, 12 na chorobę Alzheimera , 8 na chorobę Huntingtona oraz 12 zmarłych z przyczyn nieneurologicznych. Toksynę BMAA wykryto u wszystkich chorych na SLA i chorobę Alzheimera, u żadnych ze zmarłych na chorobę Huntingtona, oraz jedynie u 2 osób zmarłych z przyczyn nieneurologicznych.
Oczywiście wyniki tego badania nie są miarodajne z powodu małej ilości osób przebadanych, ale wskazują one na możliwą zależność pomiędzy neurotoksyną BMAA a SLA. Nawet jeśli ta substancja miałaby coś wspólnego z SLA, nie wiadomo, czy byłaby ona przyczyną tej choroby, czy też u osób cierpiących na SLA dochodziłby do akumulacji tej toksyny w tkance nerwowej z powodu choroby.
Ten problem był również poruszany na Międzynarodowym Sympozjum SLA/MND 2008. Czy badanie chorych z wysp Guam pomoże nam poznać przyczynę SLA?
Żródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed