Badanie firmy Neuralstem
Komórki macierzyste są nadzieją dla wielu chorych neurologicznie nie tylko na SLA dzięki ich unikalnym możliwościom szybkiego dzielenia i przekształcania się w różne typy komórek np. neurony. Umożliwia to regenerację uszkodzonych tkanek. Ten sposób leczenia okazał się skuteczny np. w hematologii. Niestety w neurologii na razie brak efektów. W leczeniu SLA komórki macierzyste były podawane dotychczas jedynie do płynu mózgowo-rdzeniowego, co okazało się nieskuteczne. UWAGA na oszustów z dalekich krajów np. Chin, którzy proponują właśnie taki zabieg za ciężkie pieniądze obiecując poprawę!
Firma Neuralstem po raz pierwszy na świecie przeszczepiła komórki macierzyste bezpośrednio do rdzenia kręgowego, a nie do płynu mózgowo-rdzeniowego. Badanie było fazą I mającą ocenić bezpieczeństwo metody. Po zakończeniu testów na 18 pacjentach z SLA stwierdzono, że metoda jest bezpieczna i można rozpocząć fazę II badań klinicznych. Czy pomaga? Jedyne informacje na ten temat, to: u 17 pacjentów SLA nadal postępowało (nie wiadomo czy wolniej niż normalnie?), a u jednego nastąpiła znaczna poprawa.
NP001
Zauważono, że u chorych na SLA ilość komórek związanych ze stanem zapalnym (Abnormal inflammatory macrophages AIM) w płynie mózgowo-rdzeniowym jest skorelowana z rozwojem choroby, im bardziej zaawansowane SLA tym ich więcej. Substancja NP001 reguluje poziom czynników odpowiedzialnych za tworzenie AIM. NP001 może opóźnić rozwój SLA wpływając na mechanizm zapalny będący powiązany z patologicznymi zmianami w SLA.
Badanie przeprowadzono na 136 pacjentach w niezaawansowanym stadium SLA. Chorych podzielono na trzy grupy otrzymujące dożylnie:
1. NP001 1mg/kg
2. NP001 2mg/kg
3. Placebo.
Lek jest dobrze tolerowany. W grupie zażywającej wyższą dawkę zauważono spowolnienie (nie zatrzymanie ani cofnięcie) SLA. NP001 będzie badany ponownie w fazie III w drugiej połowie 2013 r.
Źródła:
– Abstrakty
– http://www.neuraltus.com/pages/news_rel10_30_12.html
– http://www.mndassociation.org/news-and-events/Press+Releases/2012/Symposium+2012+4.htm