Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z prof. dr hab. n. med. Magdaleną Kuźma-Kozakiewicz, neurologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która od wielu lat zajmuje się pacjentami chorymi na SLA.
Wywiad z prof. dr hab. n. med. Magdaleną Kuźma-Kozakiewicz
W nawiązaniu do tego wywiadu, chcielibyśmy zachęcić chorych na SLA, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczęli tę nierówną walkę z chorobą, do wykonania badań genetycznych.
Badania genetyczne mogą być kluczowym krokiem dla osób chorych na stwardnienie zanikowe boczne, a ich wykonanie może przynieść wiele korzyści, zarówno dla samego pacjenta, jak i jego bliskich.
Na przykładzie tofersenu widzimy, że coraz więcej badań nad SLA koncentruje się na terapiach genowych lub molekularnych, które są skierowane na określone mutacje genów. Wykonanie testów genetycznych może zwiększyć szanse na udział w nowoczesnych badaniach klinicznych, które mogą zaoferować nowe możliwości leczenia lub spowolnienia postępu choroby.
Każde badanie genetyczne i każde odkrycie mutacji związanej z SLA przyczynia się do postępu nauki. Im więcej danych uzyskuje się na temat genetyki SLA, tym większe szanse na opracowanie skutecznych terapii i ewentualne zapobieganie tej chorobie w przyszłości.
Rozważenie i wykonanie takich badań warto omówić z lekarzem specjalistą, który pomoże dostosować zalecenia do indywidualnej sytuacji i udzieli wsparcia w interpretacji wyników.
Zainteresowanym przypominamy, że nasze stowarzyszenie do końca 2024 roku posiada kod rabatowy SLADD25% na badania genetyczne wykonywane w NZOZ Genomed.