Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Dignitas Dolentium objęło patronatem II Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych, pt. „Potrzeby pacjentów w ciężkich stanach neurologicznych. SLA: holistyczne podejście od lekarza do opiekuna medycznego”.
Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych stawia sobie za cel dostarczanie aktualnej, wyspecjalizowanej wiedzy osobom zajmującym się opieką nad chorymi wymagającymi długoterminowej opieki. W tym roku Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 czerwca w Bydgoszczy w Centrum Kongresowym Zawisza przy ul. Gdańskiej 163. Tematem konferencji są „Potrzeby pacjentów w ciężkich stanach neurologicznych – SLA: holistyczne podejście od lekarza do opiekuna medycznego”. Jest ona adresowana do szerokiego, grona specjalistów zajmujących się leżącymi pacjentami neurologicznymi, a w szczególności z SLA: opiekunów medycznych, pielęgniarek, pielęgniarek środowiskowych, lekarzy, lekarzy rodzinnych, fizjoterapeutów, logopedów, osób niosących posługę duchową oraz kierowników placówek opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i domów pomocy społecznej, a także rodzin chorych.
Coraz więcej diagnozuje się chorych z SLA – stwardnieniem zanikowym bocznym – które jest postępującą chorobą uszkadzającą komórki nerwowe odpowiedzialne za ruch, co stopniowo osłabia mięśnie chorego. Narastają trudności w poruszaniu się, mówieniu, jedzeniu i oddychaniu. Opiekun osoby chorej, która nie ma szans na wyleczenie, to praca angażująca emocjonalnie, odpowiedzialna, wymagająca szerokiej i dogłębnej wiedzy. Wiedzy specjalistycznej, której brakuje w systemie szkolenia ogólnego opiekunów medycznych. Opiekun osoby chorej na SLA powinien nie tylko zapewniać zaspokajanie bieżących potrzeb pacjenta, ale również przygotowywać pacjenta i jego otoczenie na nieuchronne pogarszanie się możliwości funkcjonowania. Z tym zapoznają się uczestnicy Konferencji pierwszego dnia. Ważnym elementem tego dnia Konferencji i inspiracją do dyskusji będzie “Życie z SLA” – wywiad z osobami chorymi na SLA w zaawansowanym stadium choroby. Drugi dzień Konferencji poświęcony będzie m.in. pacjentom w śpiączce.
Rodziny osób, u których choroba postępuje, a nie ma szans na jej wyleczenie, marzą o opiekunach medycznych, którzy pomogliby im w opiece – zapewniając opiekę wytchnieniową. O profesjonalistach posiadających umiejętności opieki oraz wiedzę o specyfice choroby i potrzebach chorych na różnych etapach. O osobach, które nie tylko zaopiekują się chorym, ale podzielą się swoją wiedzą i podpowiedzą, jak zorganizować otoczenie chorego, aby zapewnić jemu i rodzinie maksymalną efektywność opieki. Opieki długoterminowej, która może trwać latami. A to dobremu opiekunowi zapewnia stabilność pracy, zarobków i satysfakcję z wykonywanej pracy. Tylko trzeba być fachowcem, a pomaga w tym udział w Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych w Bydgoszczy.
A dobry opiekun medyczny, który angażuje się również emocjonalnie, staje się kimś więcej niż tylko opiekunem chorego – czy oglądaliście francuski film „Nietykalni”?
Więcej informacji o Konferencji i link do rejestracji tutaj:
https://afalog.my.canva.site/ogolnopolska-konferencja-opiekunow-medycznych-2025
Zapraszamy do udziału w konferencji również chorych na SLA i ich opiekunów. Stowarzyszenie otrzymało kilka bezpłatnych wejściówek, osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem mailowym: mnd-sla@wp.pl. Liczy się kolejność zgłoszeń.
