Film I AM BREATHING to opowieść o cienkiej granicy między życiem a śmiercią. Głównym bohaterem jest Neil Platt, chory na stwardnienie zanikowe boczne (MND/SLA). Choroba przyszła nagle: Neil miał fantastyczne życie – kochającą żonę, pracę, w której odnosił sukcesy, przyjaciół, niedawno został ojcem. Krótko po narodzinach syna zauważył u siebie problemy z poruszaniem się. Po roku był sparaliżowany od szyi w dół. Po roku przegrał swoją walkę z tą wyniszczającą chorobą.
Film jest swoistym testamentem dla syna, któremu Neil chce opowiedzieć swoje zdrowe 34-letnie życie. Lecz jak przewidzieć co Oscar chciałby wiedzieć o swoim ojcu w przyszłości, którą Neil mógł sobie tylko wyobrazić? Choroba całkowicie zmieniła sposób postrzegania świata, jednak nie pozbawiła Neila poczucia humoru i dystansu. Postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami poprzez bloga http://plattitude.co.uk/, którego prowadził przez kilka ostatnich miesięcy swojego życia, starając się także odpowiedzieć na pytanie: „Co czyni nas ludźmi?” a który stał się swoistym scenariuszem filmu i poruszył setki ludzi.
I AM BREATHING, którego twórcami są Emma Davie i Morag McKinnon swoją oficjalną premierę miał w 2012 r. podczas Miedzynarodowego Festwialu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.
Reżyserki o filmie:
„Są takie filmy, które trzeba zrobić, nawet jeżeli są trudne. To właśnie jeden z nich
Pomysł na film wyszedł od Neila. Chciał opowiedzieć o swoich doświadczeniach z MND w ostatnich miesiącach życia. Liczba osób, śledzących jego bloga wzrastała a Neil nie chciał poprzestać na blogu. Jednak nie to było powodem nakręcenia filmu. Nagrywanie takiego etapu życia rodzi mnóstwo dylematów etycznych i pytań. Jednak te pytania i watpliwości pomogły nam ukształtować strukturę filmu. Nie skupialiśmy się na ciele, które słabło, ale na umyśle i wobraźni Neila, które ciagle były nieograniczone, dowcipne i współczujące. Postawiliśmy sobie za zadanie wejść w jego skórę szanując jednocześnie „niepoznawalny” charakter jego doświadczenia. Mamy nadzieję, że Neil – dobry przyjaciel i współpracownik w tym procesie – zaakceptowałby ten film. Chciał podzielić się swoją historią.”
Data 21 czerwca nie jest przypadkowa – to Światowy Dzień Świadomości MND/SLA. Właśnie tego dnia na całym świecie – od Australii po Ukrainę odbędą się publiczne pokazy filmu a celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na MND/SLA i problemy chorych. W tej chwili seanse odbędą się w ponad 20 krajach, w tym USA, Islandii, Rosji, Estonii, Polsce, Chinach, Indiach, Kenii i Meksyku. Pokaz w Elblągu jest póki co jedynym oficjalnie potwierdzonym seansem w Polsce.