Po raz pierwszy w historii naszych corocznych spotkań, dzięki uprzejmości uczelni PPWSZ w Nowym Targu mieliśmy do dyspozycji profesjonalną salę wykładową. Okazało się to konieczne, gdyż nasze grono rok rocznie się powiększa – co jest oczywiście wielkim powodem do radości i dumy.
Po raz pierwszy również, przed omówieniem spraw administracyjno-urzędowych stowarzyszenia, dyskusją nad planami na przyszły rok i głosowaniem, na spotkaniu przedstawiono wykłady na tematy istotne dla chorych.
Na samym początku omówiono ogólnie stwardnienie boczne zanikowe – patomechanizm choroby, jej objawy, i dostępną terapię. Następnie wystąpiła pani Mirosława Kierska – logopeda, doświadczony specjalista w dziedzinie terapii mowy w SLA. Kolejnym punktem programu było przedstawienie znanego z mediów Systemu Sensor – urządzenia umożliwiającego niepełnosprawnym ruchowo pracę z komputerem. Specjalnie dla nas do Nowego Targu przyjechał sam twórca systemu pan Roman Biadała, który dokonał prezentacji dwóch rodzajów urządzeń oraz odpowiedział na wszystkie nurtujące chorych i ich rodziny pytania. Na końcu pan dr Lucjan Habieda anestezjolog przybliżył temat zaburzeń oddychania w SLA oraz omówił aktualne możliwości radzenia sobie z nimi. Równie istotne jak część oficjalna były przerwy, które umilił zorganizowany przez stowarzyszenie catering. W czasie tych przerw, wszyscy zebrani mogli porozmawiać, wymienić swoje doświadczenia, czy też zasięgnąć indywidualnej porady u zaproszonych specjalistów.
Mimo powagi tematu, spotkanie jak zwykle upłynęło w bardzo rodzinnej i luźnej atmosferze. Nie obyło się oczywiście bez wzruszeń… Bardzo dziękujemy, wszystkim, którzy byli w ten dzień z nami – szczególnie nowym członkom i sympatykom, dzięki którym stowarzyszenie rośnie w siłę i ma większą „moc sprawczą”. Liczymy, że spotkamy się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku.