Żywienie enteralne

25 stycznia 2008, 14:25

 

Gdy problemy z przełykaniem i częstymi zakrztuszeniami zaczynają narastać chory staje przed dylematem czy zgodzić się na zastosowanie u niego żywienia enteralnego.

Co to jest dokładnie żywienie enteralne? Jest to metoda odżywiania chorego z pominięciem niesprawnego przełyku. Są obecnie dwa sposoby, aby to zrobić, pierwszym krótkotrwałym, tymczasowym jest sonda nosowo-żołądkowa – jest to cewnik, rureczka wprowadzana przez nos, gardło, przełyk do żołądka i przez nią chory jest karmiony – a drugim sposobem jest wprowadzenie cewnika przez nacięcie w skórze w powłokach brzusznych do żołądka. Obecnie wykonuje się ten zabieg na dwa sposoby: operacyjnie przy pełnym znieczuleniu chirurg robi nacięcie i wkłada cewnik, jest to metoda stara i niezalecana, alternatywą jest tzw. PEG. Przezskórna endoskopowa gastrostomia jest prawie bezkrwawym zabiegiem trwającym około 20 minut przy miejscowym znieczuleniu.

Z tego wynika, że najlepszym rozwiązaniem dla chorego na SLA jest PEG albo w sytuacjach nagłych tymczasowe założenie sondy nosowo-żołądkowej (przy dłuższym stosowaniu ryzyko odleżyn w przełyku). Niestety wielu chorych odkłada decyzję o PEG tak długo, że narastające jednocześnie problemy oddechowe uniemożliwiają wykonanie zabiegu (wymagana jest pojemność życiowa płuc powyżej 50%). Dodatkowo osoby mające problemy z przełykaniem automatycznie jedzą mniej, co doprowadza do niedożywienia, spadku wagi, podatności na różne infekcje a w przypadku obłożnie chorych problemu odleżyn, które „chętniej” powstają, gdy brak jest składników odżywczych. Dlatego należy odpowiednio wcześniej podjąć decyzję o wykonaniu PEG.

Nie należy czekać na zupełną niemożność przełykania, ponieważ PEG nie oznacza że chory nie będzie mógł normalnie jeść i przełykać a nawet jest wskazane aby pacjent pomimo PEG jadł również samodzielnie.

Wszelkie dokładne informacje a temat PEG, samego zabiegu, wskazań, przeciwwskazań, itp. Znajdziecie Państwo w artykule zamieszczonym w serwisie internetowym Medycyny Praktycznej.

PEG

Fachowym źródłem informacji na temat żywienia enteralnego jest lekarz prowadzący chorego na SLA!

Źródło: PEG 

Kontakt

Dignitas Dolentium 
ul. Gorczańska 26
34-400 Nowy Targ
Polska

Wspomóż

Numer KRS: 0000287744
Numer konta:
76 1600 1198 1841 2902 7000 0001,
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
61 1240 4432 1111 0000 4721 0358,
Bank PEKAO S.A.