Tłumaczenie wykonała Gosia Smykiewicz
ALS Association wraz z zespołem badaczy pracują nad kolejnym etapem badania nad rolą litu w leczeniu SLA.
[krótki opis: Badanie grupy 44 chorych przeprowadzone we Włoszech wykazało, że codzienne podawanie choremu litu (leku wykorzystywanego w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych) przez okres 15-u miesięcy w znaczącym stopniu opóźniło postęp SLA u pacjentów jednocześnie przyjmujących rilutek, jedyny preparat zatwierdzony przez FDA w leczeniu choroby Lou Gehriga.]
ALS Association, grupa badaczy oraz instytucje finansujące pracują nad przygotowaniami do kolejnego etapu badania klinicznego nad zastosowaniem litu w leczeniu SLA.
Podczas 15 miesięcznej próby przeprowadzonej na 44 pacjentach z SLA, schorzenia zwanego również chorobą Lou Gehriga, wykazano opróżnienie postępu tej zwyrodnieniowej choroby układu nerwowego w przypadku pacjentów przyjmujących codziennie lit i rilutek, jedyny leku zaakceptowany przez FDA w leczeniu SLA.
Francesco Fornai z Univerisity of Pisa (Włochy), badacze z University of Nevada (Włochy) oraz naukowcy z Santa Lucia w Rzymie dowiedli, iż lit posiada właściwości neuroprotekcyjne, a jego zastosowane w modelu mysim SLA wydłużyło przeżycie. Te obiecujące wyniki wpłynęły na rozpoczęcie przygotowań do omawianego badania klinicznego.
„ Wyniki badań są zachęcające, jednak liczba pacjentów biorących udział w tej próbie jest niewielka. Należałoby przeprowadzić badanie na szerszą skalę, aby potwierdzić że lit jest skuteczny w leczeniu SLA” oznajmił Dr Luice Bruijn, dyrektor ds. naukowych oraz wice prezes ALS Association. Lit ma potwierdzone działanie w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Obecnie trwają badania oceniające jego skuteczność w leczeniu innych schorzeń neurologicznych. Rosnąca liczba badań nad biologicznymi mechanizmami potencjalnie związanymi z efektem neuroprotekcyjnym litu oraz dostępne dane farmakologiczne sprawiają, iż pierwiastek ten jest niezwykle interesujący jako obiekt dalszych badań.
„Ważne jest aby określić właściwą dawkę tej substancji. Należy również zbadać która z substancji: lit czy jego połączenie z rilutekiem jest skuteczna w leczeniu SLA, jako że uczestnicy dotychczasowych badań przyjmowali również rilutek.” mówi Bruijn.
„Bezpieczeństwo przepisywania litu chorym na SLA nie zostało do końca sprawdzone. Jeżeli rzeczywiście substancja ta jest pomocna w leczeniu z SLA należy określić jej optymalną dawkę” dodaje. Wysokie dawki litu mają właściwości toksyczne, dlatego też przyjmując ten lek należy wykonywać laboratoryjne badania nerek, próby czynnościowe wątroby oraz uważnie kontrolować stężenie tego pierwiastka we krwi. Klinicyści ostrzegają, że lit może oddziaływać z innymi lekami.
W artykule zostały przedstawione wyniki wstępnych badań na ludziach! Stosowanie opisanego leku na własną rękę jest nieodpowiedzialne!
Tłumaczenie wykonała Gosia Smykiewicz
Źródło: ALSA wesprze badania nad litem