Próby kliniczne w SLA

23 grudnia 2007, 18:19

 

Budzące nadzieje są wyniki badań nad lekiem arimoclomol stworzonym przez prywatną amerykańską firmę farmaceutyczną Cytrx. Wprawdzie dysponujemy jedynie wynikami badań, których głównym celem było sprawdzenie czy lek jest bezpieczny dla chorych, ale przy okazji zauważono pozytywne działanie tej substancji na chorych. Ze względu na to, że grupa chorych poddanych badaniu była niewielka oraz na to, że test odbył się bez użycia placebo w najbliższym czasie mają rozpocząć się kolejne badania na zdecydowanie większej grupie chorych z użyciem zwiększonej dawki leku. Wyniki tych badań mają być znane za 1,5 roku.

Niestety jest też zła wiadomość. Antybiotyk o nazwie minocyklina, z którym wiązano duże nadzieje okazał się nieskuteczny, ani nie opóźnia rozwoju SLA, ani nie poprawia funkcji mięśni chorych.

Do wszelkich badań dotyczących SLA należy podchodzić z pewną dozą sceptycyzmu, ponieważ wstępne badania mogą dawać obiecujące rezultaty, które następnie nie znajdują potwierdzenia w kolejnych bardziej szczegółowych badaniach. Dodatkowo wszelkie tego typu eksperymenty trwają bardzo długo, latami. Pomimo tego nadzieja na znalezienie skutecznego leku na SLA jest wielka, ponieważ w badaniach nad tą chorobą wprzęgnięta jest najnowsza technologia dostępna ludzkości, wydaje się rocznie dziesiątki milionów dolarów na badania prowadzone przez często wybitne umysły oraz najlepsze placówki naukowe na świecie. Próby kliniczne przedstawione w naszym serwisie na podstronie „Próby nad lekami na SLA” są jedynie niewielką częścią wszystkich, które obecnie trwają (wybraliśmy te naszym zdanie najistotniejsze), jest wprost niezliczona ilość badań nad zwierzętami, prób poznania mechanizmów choroby itp. Ludzie dotknięci dramatem tej strasznej choroby czekają na pozytywne rezultaty tych wszystkich starań, które kiedyś na pewno będą. Najistotniejsze pytanie kiedy?

 

Leki przedstawione w tym artykule oraz na podstronie „Próby nad lekami na SLA” w dziale Badania nie mają potwierdzonego działania w SLA! Stosowanie ich na własną rękę jest nieodpowiedzialne!

Kontakt

Dignitas Dolentium 
ul. Gorczańska 26
34-400 Nowy Targ
Polska

Wspomóż

Numer KRS: 0000287744
Numer konta:
76 1600 1198 1841 2902 7000 0001,
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
61 1240 4432 1111 0000 4721 0358,
Bank PEKAO S.A.