Na tegorocznym sympozjum amerykański naukowiec Paul Gordon zaprezentował wyniki badań uzyskanych przez prowadzony przez niego zespół uczonych.
Do badania wyselekcjonowano 2 grupy chorych, w której każdy przyjmował rilutek. Jedna grupa otrzymywała 2 leki: minocyklinę i kreatynę, a druga: celecoxib i kreatynę. Celem badania było wykazanie, który zestaw leków o działaniu neuroprotekcyjnym bardziej służy chorym na SLA i nadaje się do dalszych badań, które mogłyby potwierdzić ich ewentualna skuteczność. Po pół roku przyjmowania obu leków przez chorych, naukowcy doszli do wniosku, że najlepsze efekty przynosi kombinacja celecoxibu i kreatyny i te leki stosowane razem będą przedmiotem dalszych badań.
Pomimo tego iż wyniki są obiecujące to należy również spojrzeć na nie krytycznie. Badania były prowadzone na niewielkiej liczbie chorych i dlatego nie mogą być traktowane jako wiążące. Dodatkowo zarówno celecoxib jak i minocyklina przyjmowane pojedynczo przez chorych nie wykazały pozytywnych efektów.
Leki przedstawione w tym artykule nie mają potwierdzonego działania w SLA! Stosowanie ich na własną rękę jest nieodpowiedzialne!
Na podstawie tłumaczenia Jacka Królaka.
Źródło: http://www.mndassociation.org/