23.04 to Światowy Dzień Książki. Z tej okazji polecamy 5 wciągających książek autobiograficznych napisanych przez osoby chore na Stwardnienie Zanikowe Boczne SLA/ALS/MND o ich zmaganiach w życiu z ograniczeniami:
1. „Życie bez nerwów” Andrzej Zaremba – świetna książka chorego na SLA opowiadająca o jego zmaganiu się z chorobą napisana z humorem i dystansem. Zawiera wiele przydatnych porad dla wszystkich osób z niepełnosprawnością.
2. „Ołówek” Katarzyna Rosicka-Jaczyńska (zm. 2012) – opowieść zabieganej karierowiczki, samotnie wychowującej trójki dzieci, której życie musiało zwolnić i nabrać nowego kształtu na skutek diagnozy SLA.
3. „Warto żyć” Piotr Pajączkowski – zaczerpnięte wypowiedzi z forum mnd.pl. Autor jest bohaterem filmu dokumentalnego „Wybraniec” reż. Marta Kądziela, który także polecamy
4. ,,Wiosłować bez wioseł” Ulla Lindquist (zm. 2004) – autorka opisuje swoje przeżycia związane z faktem znalezienia się w obliczu śmierci. Nie unika tematów najbardziej bolesnych, nie wstydzi się chwil zwątpienia, a jednocześnie pisze nieustanną pochwałę życia i miłości.
5. „Dopóki nie powiem do widzenia” (zm. 2014) – była dziennikarka, żona i mama 3 trójki dzieci. Po usłyszeniu diagnozy postawia jak najlepiej wykorzystać czas, który jej pozostał m.in. wybierając się w podróż, aby zobaczyć zorzę polarną.
Polecamy również nową książkę „Mały wielki tydzień” Darka Milewskiego – to sfabularyzowana wizja metaforycznego tygodnia z życia chorego na SLA i jego rodziny. Niepozbawiona czarnego humoru opowieść o dziesiątkach drobnych czynności życiowych, którym zdrowi nie poświęcają cienia refleksji, a które stanowią codzienne wyzwanie dla chorego i jego otoczenia.
Zapraszamy do lektury!