Zmęczenie w SLA

5 listopada 2007, 17:09

 

Nadmierne i długo występujące uczucie zmęczenia jest poważnym problemem, z którym zmaga się wielu chorych na SLA. Z czego może ono wynikać? U chorych na SLA zmęczenie może być wynikiem nadmiernej, niedostosowanej do możliwości danego chorego aktywności fizycznej, osłabione SLA mięśnie są bardziej podatne na zmęczenie i krócej wytrzymują ich pracę. Osoby, które forsują mięśnie ponad własne możliwości mogą odczuwać zmęczenie, zatem należy rozsądnie planować zajęcia w ciągu dnia, ćwiczyć często, ale krótko i niezbyt intensywnie, wyznaczać sobie dużo odpoczynków w ciągu dnia i przerywać wykonywaną czynność zawsze, kiedy poczujemy się zmęczeni.

Współwystępująca depresja może nie tylko potęgować zmęczenie, ale nawet być jego przyczyną. Z depresją nie tylko wiąże się smutek, obniżenie nastroju, spadek motywacji itp., ale także możliwe jest pojawienie się fizycznego zmęczenia. Najwłaściwszym i najlepszym sposobem jest walka z depresją prowadzona przez lekarza psychiatrę, który jeśli uzna to za stosowne zaleci rozpoczęcie leczenia farmakologicznego oraz psychoterapię prowadzoną przez niego bądź dyplomowanego psychologa. Pamiętajcie, że z SLA niestety współczesna medycyna nie może dać sobie rady, ale za to depresja może być skutecznie leczona. Z depresją możemy wygrać!

Niestety w przebiegu SLA dochodzi do problemów z niewydolnością oddechową, które poprzez niewłaściwe dotlenienie ciała może powodować zmęczenie. Do tego często przy niedotlenieniu dochodzi do bezsenności, która tylko potęguje jeszcze zmęczenie. Można temu przeciwdziałać stosując sztuczną wentylację czy aparaty tlenowe jednak zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza. Uczucie zmęczenia albo bezsenność nie muszą oznaczać występowania problemów oddechowych!

Niektóre leki mogą również powodować zmęczenie będące jednym z objawów ubocznych ich stosowania. Chory powinien zgłosić lekarzowi prowadzącymi jego wystąpienie. Odstawienie leku bez konsultacji z lekarzem jest nierozsądne!

Często zdarza się również, że zespół zmęczenia w przewlekłych chorobach neurologicznych, do jakich zaliczamy SLA może nie mieć wyraźnej przyczyny. Naukowcy próbują dociec mechanizmów, które stoją za jego powstaniem stawiając kilka hipotez.

Podsumowując ważną rolę w walce ze zmęczeniem odgrywa rozsądna aktywność fizyczna, leczenie depresji, wspomaganie oddychania, jeśli występują problemy z niedotlenieniem oraz informowanie lekarza prowadzącego o efektach ubocznych stosowanych leków.

Uczucie nadmiernego zmęczenia nie oznacza, że dana osoba choruje na SLA! Nadmierne zmęczenie nie występuje również w każdym przypadku SLA!

Źródło: www.termedia.pl

Kontakt

Dignitas Dolentium 
ul. Gorczańska 26
34-400 Nowy Targ
Polska

Wspomóż

Numer KRS: 0000287744
Numer konta:
76 1600 1198 1841 2902 7000 0001,
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
61 1240 4432 1111 0000 4721 0358,
Bank PEKAO S.A.